Walka o przyszłość polskich lasów

Treść
Trwa walka o przyszłość Lasów Państwowych. Leśnicy, samorządowcy oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwiają się moratorium na wycinkę drzew. Do rządu trafiło pismo w tej sprawie.
W ubiegłym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło kontrowersyjne moratorium na wycinkę drzew w Lasach Państwowych. Decyzja wstrzymała pozyskanie drewna na prawie stu tysiącach hektarów lasów. Zdaniem ministerstwa chodzi o ochronę przyrody. Leśnicy widzą jednak sprawę inaczej.
– Jak obserwujemy skutki tego moratorium, to właściwie destabilizuje ono zrównoważoną gospodarkę leśną na Lasach Państwowych – podkreślił przewodniczący „Solidarności” leśników, Marek Włostowski.
Pracownicy leśni wskazują, że moratorium w imię ochrony przyrody kwestionuje gospodarczą rolę Lasów Państwowych. Wtórują im politycy PiS.
– To ograniczenie spowoduje, iż na rynek w ciągu najbliższych dziesięciu lat nie trafi drewno o wartości 36 miliardów złotych. To jest realna strata dla Lasów Państwowych, która zakłóci, a można powiedzieć: zagrozi funkcjonowaniu tego przedsiębiorstwa – zauważył były minister aktywów państwowych, poseł Jacek Sasin.
W Lasach Państwowych zatrudnionych jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Łącznie z firmami kooperującymi Lasy Państwowe dają pracę ponad stu tysiącom ludzi. Swój sprzeciw artykułują również samorządowcy.
– Nasi ojcowie i dziadowie pracowali na to, żeby Puszcza Białowieska wyglądała pięknie, była do zwiedzania i do użytkowania przez społeczność lokalną. To, co dzisiaj jest, to jest cmentarzysko drzew, a najbardziej przykre jest niedopuszczanie miejscowej społeczności do korzystania z dóbr Puszczy Białowieskiej – mówiła radna gminy Białowieża, Elżbieta Laprus.
To nie koniec zmian, jakie dla lasów szykuje obecne kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W związku z tym poseł Jacek Sasin w imieniu leśników oraz lokalnych społeczności skierował pismo do premiera Donalda Tuska, minister klimatu – Pauliny Hennig-Kloski, oraz wojewody podlaskiego – Jacka Brzozowskiego.
– Zadajemy konkretne pytania, czy i kiedy rząd ma zamiar wycofać się z tej błędnej polityki uderzającej w polskie społeczeństwo, uderzającej tak bardzo mocno w podstawy egzystencji Polaków mieszkających tutaj, w województwie podlaskim – szczególnie tutaj, gdzie gospodarka drzewna odgrywa tak ogromną rolę – zaznaczył Jacek Sasin.
W dalszym ciągu trwa także zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum ws. przyszłości Lasów Państwowych. Szczegóły można znaleźć m.in. na [stronie internetowej] pełnomocnika inicjatywy referendalnej, posła Pawła Sałka z PiS.
TV Trwam News
źródło: radiomaryja.pl, 13 marca 2025
Autor: dj