Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Walka o niepodległość

Treść

U stóp Wawelu, przy kościele św. Idziego w Krakowie, można zobaczyć niezwykle wymowną w treści wystawę zatytułowaną "Chleba i Wolności! Niezłomny Kraków w czasach PRL-u". Na ekspozycji przypomniano znaczące daty i wydarzenia najnowszej historii Polski.
Mottem są słowa ks. kard. Karola Wojtyły: "Chcemy, ażeby nasza młodzież poznawała całą prawdę o dziejach Narodu. Naród żyje prawdą o sobie. Ma prawo do prawdy o sobie". Przypomniano dzień 13 grudnia 1981 roku, kiedy "wojskowa dyktatura wprowadziła stan wojenny, próbując zdławić wolnościowe dążenia Polaków". W więzieniach znalazły się tysiące osób, a na ulicach polała się krew.
Wystawa nawiązuje m.in. do Białego Marszu zorganizowanego w Krakowie 17 maja 1981 roku "w imię solidarności z Ojcem Świętym po zamachu na placu św. Piotra". Jej autorzy przypominają również rok 1976, kiedy to komuniści dokonali zmian w konstytucji PRL, przeciwko czemu zaprotestowały Kościół i środowiska inteligenckie. Ogłoszonej przez rząd podwyżce cen żywności sprzeciwili się robotnicy m.in. w Radomiu, Ursusie, Płocku.
Kolejne wydarzenie to Powstanie Poznańskiego Czerwca z 1956 roku, które było pierwszym buntem polskich robotników przeciwko komunistycznemu reżimowi. "Ponad 100 tys. ludzi demonstrowało pod hasłem: Chleba i Wolności". Przeciwko manifestantom skierowano oddziały wojska, w tym jednostki pancerne. Podczas starć zginęło 75 osób, w tym dzieci.
Na jednej z fotografii widzimy milionową rzeszę wiernych podczas Ślubów Jasnogórskich w dniu 26 sierpnia 1956 roku. "W latach pięćdziesiątych jedyną zorganizowaną siłą sprzeciwiającą się komunizmowi pozostał Kościół katolicki. Władze aresztowały setki duchownych, kilku biskupów wygnano z diecezji. Od 1953 roku do 1956 roku więziono także Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Przygotowane przez niego Jasnogórskie Śluby Narodu były "manifestem przywiązania społeczeństwa do wartości religijnych i narodowych" - czytamy na wystawie.
Przypomniane zostały m.in. uroczystości milenijne, które odbyły się w Krakowie 8 maja, a także w Warszawie 23 czerwca 1966 roku.
Patrzymy na zdjęcie powstającej nowohuckiej "Arki Pana". "Podkrakowska Nowa Huta w planach komunistów miała być socjalistycznym miastem bez Boga. Wieloletnie zmagania jej mieszkańców wspierane przez ks. kard. Karola Wojtyłę wymusiły zgodę władz na powstanie pierwszej świątyni. W 1967 roku rozpoczęto budowę kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, słynnej Arki Pana, zwanej także pomnikiem 1000-lecia chrztu Polski" - przypominają autorzy wystawy.
Wspomniano również rok 1946 i fakt, że już "po zakończeniu II wojny światowej oddziały niepodległościowej partyzantki przez wiele lat prowadziły walkę zbrojną, skutecznie przeciwstawiając się sowieckim, komunistycznym oddziałom pacyfikującym wsie i miasteczka". Zwycięstwo bloku komunistycznego ogłoszono po sfałszowanym referendum w 1946 roku oraz wyborach do Sejmu w 1947 roku. Przypomniano wielki opór społeczeństwa, które nie akceptowało narzuconego siłą ustroju. "3 maja 1946 roku mimo zakazu władz w całej Polsce obchodzono święto narodowe. Uzbrojone oddziały komunistów atakowały manifestantów. W Krakowie zatrzymano kilkuset studentów, na co odpowiedzią był ogólnopolski strajk uczniów i studentów".
Wystawę można oglądać do 15 października.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2006-06-27

Autor: ab