Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Walczmy z duchem zła

Treść

Do odkrywania wiary i pokonywania pokus w czasie przygotowania do zmartwychwstania Chrystusa zachęcał wczoraj Ojciec Święty Benedykt XVI podczas swojej przedostatniej modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra. – Jezus wziął na siebie nasze pokusy, aby dać nam swoje zwycięstwo. Nie bójmy się więc i my stanąć do walki z duchem zła, ważne jest, że czynimy to z Nim, Chrystusem – Zwycięzcą! – zachęcał Papież.

– Drodzy Polacy, serdecznie pozdrawiam was wszystkich, którzy uczestniczycie w modlitwie „Anioł Pański”. Dziękuję bardzo za modlitewne wsparcie i duchową bliskość w tych szczególnych dniach dla Kościoła i dla mnie. Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Chrystusa kuszonego na pustyni przez szatana. Umocnieni łaską Bożego Syna umiejmy zwyciężać zło, zerwać z grzechem, służyć tylko Bogu samemu. Waszym modlitwom polecam rekolekcje, które dzisiaj rozpoczniemy w Watykanie. Z serca wam błogosławię – mówił Ojciec Święty Benedykt XVI do Polaków podczas wspólnej modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Rzymie. W tę szczególną niedzielę poza biało-czerwonymi flagami na placu św. Piotra powiewały flagi innych państw, potwierdzając obecność wspólnoty Kościoła powszechnego, który modlitwą, obecnością i wdzięcznością wyrażaną oklaskami i okrzykami pozdrowień towarzyszy nieustannie Benedyktowi XVI w ostatnich dniach jego posługi na Stolicy św. Piotra. Na wspólną modlitwę, by usłyszeć przesłanie Ojca Świętego, otrzymać jego apostolskie błogosławieństwo, ale także by raz jeszcze potwierdzić swoją miłość, szacunek i wdzięczność za ojcowskie serce i prowadzenie, przybyły rzesze wiernych. „Dziękujemy, Ojcze Święty” i „Kochamy Cię” – to hasła widniejące na transparentach, które wierni trzymali, oczekując na pojawienie się w papieskim oknie Benedykta XVI.

W rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” Ojciec Święty skierował do wszystkich zachętę do walki z pokusami, stawiania im czoła z wiarą w to, że Chrystus jest Zwycięzcą. – Kościół, który jest matką i mistrzynią, zaprasza wszystkie swoje członki do duchowej odnowy i do zdecydowanego ponownego zwrócenia się do Boga, wyrzekając się pychy i egoizmu, aby żyć w miłości – apelował Ojciec Święty. Nawiązując do przeżywanego Roku Wiary, Papież zapraszał do odkrywania wiary i do nawrócenia. Jak zwrócił uwagę, nawrócenie nie jest łatwe, bo „zakłada zawsze walkę, duchowe zmaganie, ponieważ zły duch ze swej natury sprzeciwia się naszemu uświęceniu i stara się odwieść nas od drogi Bożej”. – W decydujących chwilach życia – ale jeśli dobrze patrzymy, to w każdej chwili życia – stoimy przed skrzyżowaniem: czy chcemy iść za własnym „ja”, czy za Bogiem? Za własną korzyścią czy też za prawdziwym Dobrem, za tym, co rzeczywiście jest dobre? – przypominał rozterki serca Ojciec Święty. Przestrzegał przed przebiegłością złego ducha, który „nie popycha wprost w kierunku złego, ale w kierunku fałszywego dobra, przekonując, że prawdziwie realna jest władza i to, co zaspokaja pierwotne potrzeby”. – Ostatecznie w kuszeniu idzie o wiarę, o Boga – mówił Benedykt XVI, podkreślając konieczność nawracania się i wsparcia Matki Chrystusa na tej drodze. – Ona pozwoli nam odczuć pełną mocy obecność swojego Boskiego Syna, aby odrzucić pokusy za pomocą Słowa Chrystusa, a w ten sposób przywrócić Bogu centralne miejsce w naszym życiu – mówił Papież. Zachęcał nas do ufnego wzywana pomocy Maryi w godzinach próby.

Ojciec Święty dziękował wiernym za modlitwy, zapewniając jednocześnie o swojej bliskości modlitewnej. Prosił o dalsze wsparcie nie tylko w swoich intencjach, ale również w intencji przyszłego Papieża i Kościoła.

Modlitwa spotkaniem z Bogiem i człowiekiem

Na wymiar duchowego wsparcia, jakim jest modlitwa, Ojciec Święty w ostatnich dniach wielokrotnie zwracał uwagę podczas przemówień i katechez. – Kiedy ktoś żyje w kontakcie z Panem, nigdy nie jest sam – mówi s. Maria Francesca, która wraz ze współsiostrami do października przebywała w monasterze, w którym po zakończeniu posługi zamieszka Ojciec Święty. Wspomina Mszę Świętą z udziałem Benedykta XVI z 14 grudnia 2010 r., którą sprawował w monasterze sióstr, i późniejsze spotkanie w Pałacu Apostolskim z 14 października minionego roku. Uzasadnia, że to właśnie modlitwa Papieża rodziła jego otwarcie na konkretnego człowieka, jego delikatność, serdeczność i ciepło, jakim emanuje. – Modlitwa pozwala nieść spojrzenie Boga – dodaje, podkreślając niezwykłą naturalność bezpośredniego i głębokiego kontaktu Benedykta XVI z drugim człowiekiem.

Watykańskie rekolekcje

Wczoraj wieczorem o godzinie 18.00 w kaplicy Redemptoris Mater Pałacu Apostolskiego w Watykanie rozpoczęły się tradycyjne rekolekcje wielkopostne dla Ojca Świętego i jego współpracowników z Kurii Rzymskiej. Tematem ćwiczeń duchowych jest „Ars orandi, ars credendi. Oblicze Boga i oblicze człowieka w modlitwie psalmowej”. Rekolekcje wielkopostne potrwają do soboty, 23 lutego.

Nasz Dziennik Poniedziałek, 18 lutego 2013

Autor: jc