Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wakacje w Muzeum Techniki

Treść

"Lato w mieście? Tak! - w Muzeum Techniki" - pod takim hasłem placówka mieszcząca się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki organizuje w sezonie letnim niekonwencjonalne spotkania muzealne, odbywające się przy zabytkowych eksponatach lub przy stoiskach z doświadczeniami.
Dziś o godz. 11.00 można będzie wziąć udział w spotkaniu pod hasłem "Mechaniczni muzycy - opowieść i koncert pozytywek i ich kuzynów", a o godz. 13.00 zwiedzić wystawę "Pierwszy Polak w kosmosie - w 25. rocznicę lotu Mirosława Hermaszewskiego". Jutro (piątek) w tych samych godzinach będzie można zwiedzić wystawy - najpierw "Po lądzie, na wodzie i w powietrzu - jak się dawniej podróżowało", a następnie "Jak zdobywano Księżyc - historia badań Srebrnego Globu". Na sobotę zaplanowano natomiast prezentacje: "Polski Prometeusz - Ignacy Łukasiewicz i Jego lampa naftowa" oraz "Wyprawy za wielką wodę - odkrywanie świata przez Europę". W niedzielę o godz. 13.00 będzie można zobaczyć ekspozycję "Od lampy do chipa - rozwój techniki komputerowej w XX wieku".
W najbliższą sobotę w Muzeum Techniki otwarta zostanie nowa wystawa "Urok kolejkowych modeli", prezentująca najmniejsze modele świata. Pokazane zostaną na niej modele różnej wielkości: od najmniejszego w skali 1 do 120 aż do prawie dwumetrowych - w skali 1 do 20. Zostały wykonane z różnych materiałów: plastyku, metalu, drewna i kartonu. Ich autorzy starali się z wielką pieczołowitością odtworzyć prawie cały kolejowy świat - tabor, budynki, urządzenia. Do najciekawszych modeli należą prace: Marcina Jana Wacińskiego z Lublina, który odtworzył wagony amerykańskiej kolei Monterey z początku XX w., Andrzeja Godlewskiego z Warszawy, który zbudował dioramę z klasycznym amerykańskim mostem oraz parowozem Crooks z 1861 r., oraz Krzysztofa Wierciocha ze Zdun Nowych, który zbudował serię lokomotyw powojennej polskiej konstrukcji. Nadmienić warto, że część modeli prezentowanych będzie w ruchu. Warszawski Klub Modelarzy Kolejowych zaprezentuje planszę szwajcarskiej kolei wąskotorowej, a ks. Janusz Grygier z Radzymina pokaże makietę leśnej kolejki wąskotorowej z tartakiem.
PM
Nasz Dziennik 3-07-2003

Autor: DW