Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wakacje w Macierzy

Treść

Już od 9 lat Krakowski Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prowadzi akcję organizowania wakacyjnego wypoczynku dzieciom wywodzącym się z polskich rodzin, a mieszkającym na stałe za naszą wschodnią granicą. W bieżącym roku dzięki wysiłkowi krakowskich kombatantów kraj swych przodków odwiedziło łącznie 47 dzieci z Tiumenia oraz Smoleńska.
- W świadomości naszego społeczeństwa zanika pamięć o rodakach pozostających poza Macierzą, głównie w wyniku końcowej fazy II wojny światowej - wyjaśnia mgr Jerzy Krusenstern, prezes KOŚZŻAK. Stąd pomysł zapraszania młodego pokolenia, narażonego nieustannie na wynaradawianie, do odwiedzin w kraju ich przodków.
Na początku sierpnia do Polski przyjechała 22-osobowa grupa młodzieży ze Smoleńska (wcześniej na podobnym turnusie gościła grupa z Tiumenia). Ponaddwutygodniowy pobyt w Polsce stworzył możliwość poznania ojczystej historii, kultury i tradycji oraz pogłębienia znajomości języka polskiego, z którym młodzi ludzie mają do czynienia jedynie w czasie zajęć w sobotnio-niedzielnej szkółce prowadzonej przy Domu Polskim w Smoleńsku. Tam właśnie, pod czujnym okiem prezes Stanisławy Afanasjewy, odbywają się okolicznościowe imprezy związane z narodowymi tradycjami i religią, a także spotkania uczniów szkoły i członków Domu Polskiego z pielgrzymami odwiedzającymi groby na cmentarzu Oficerów Polskich w Katyniu. - Kilkunastu młodych ludzi, którzy także troszczą się o mogiły pomordowanych tam polskich oficerów, przyjechało do nas niejako w nagrodę za tę opiekę - wyjaśnia Danuta Markowska ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", jedna z opiekunek grupy.
Bogaty i wypełniony atrakcjami plan ich pobytu obejmował liczne wycieczki po Krakowie, wizytę w kopalni soli w Wieliczce oraz jednodniowy wypad do Zakopanego (w tym nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach). Zakwaterowanie pod Wawelem stworzyło wyśmienitą okazję nie tylko do poobcowania z wielowiekowym dziedzictwem przeszłości, ale też do uczestnictwa w uroczystościach religijno-patriotycznych (85. rocznica Cudu nad Wisłą). Oprócz wizyty w Muzeum Narodowym w Sukiennicach zwiedzano też Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa "Nila", gdzie młodzież uzupełniała wiadomości z zakresu najnowszej historii Polski. W tym przypadku nieocenioną pomocą służyli zwłaszcza opiekunowie i kombatanci z Krakowskiego Oddziału ŚZŻ AK. Młodzi ludzie, pytani o uroki dawnej stolicy Polski, zgodnie odpowiadali, że najbardziej oczarowani byli krakowskimi kościołami i klasztorami. - Najbardziej podobały mi się kościół Mariacki i katedra na Wawelu - powiedział nam Sergiusz Jegorow, 15-letni uczeń smoleńskiej szkoły średniej.
O tym, czym był dla młodzieży pobyt w Macierzy, świadczyły najlepiej słowa wypowiedziane podczas wieczoru pożegnalnego, skierowane do dwóch towarzyszących im przez cały czas żołnierzy AK - Jana Gałuszki (ps. "Mizerny") i Jerzego Krusensterna (ps. "Tom"). Wyrazy wdzięczności wsparte zostały piękną laurką oraz wiązanką kwiatów i polskich pieśni patriotyczno-religijnych.
Akcja organizowania wypoczynku dla dzieci ze Wschodu prowadzona jest od 1997 roku.
Marek Żelazny, Kraków

"Nasz Dziennik" 2005-08-19

Autor: ab