Przejdź do treści
Polska od gór do morza
Polska południowa
Polska południowa od zachodu do wschodu
Polska północna
Przejdź do stopki

W życie weszły unijne przepisy o ochronie tożsamości dzieci

Treść

W życie weszły przepisy rozporządzenia Bruksela II B. Dotyczy ono m.in. ochrony dzieci w transgranicznych sporach rodzicielskich.

Jednym z priorytetów polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości jest troska o ochronę praw polskich dzieci, nie tylko tych w kraju, ale również poza nim. Nie było to do końca możliwe w przypadku dzieci nieletnich, które za granicą umieszczane były w domach dziecka czy w instytucjonalnej bądź prywatnej pieczy zastępczej. Sprawy te regulowane są  bowiem przez porządki prawne danych państw.

– Przypominacie sobie Państwo paski alarmujące w mediach o zabieraniu polskich dzieci, umieszczaniu w miejscach, gdzie nie mogły mówić w języku polskim – mówił Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Właśnie dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło walkę na forum UE, by przyjęty został przepis o zachowaniu tożsamości dzieci – ich religii, kultury, pochodzeniu. Ta walka po kilku latach zakończyła się sukcesem. W środę przepis wszedł w życie.

– Dzisiaj, szanowni Państwo, jeżeli dziecko polskie znajduje się w innym kraju, jeśli toczy się sprawa dotycząca tego dziecka, jeżeli to dziecko trzeba umieścić w pieczy zastępczej, to sąd danego państwa, który rozstrzyga tę sprawę, będzie musiał zwrócić się do polskiej placówki dyplomatycznej – powiedział Michał Wócjik.

Konsul, który zajmuje się ochroną dzieci, będzie musiał się zwrócić do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. To właśnie polski resort będzie szukał rodziny dla takich dzieci.

– To jest wielki sukces Polski. Tak powinno negocjować, twardo negocjować, twardo  – podsumował wiceszef resortu sprawiedliwości.

Razem z Polską za przyjęciem przepisu ochrony dzieci w transgranicznych sporach rodzicielskich postulowały Węgry i Łotwa.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: dzieci