W zamku Piastów
Treść
Na początku był to gród kasztelański. Później Zamek Piastów Legnicko-Brzeskich. Dziś mieści się tu muzeum regionalne, którego eksponaty obrazują dzieje dolnośląskiego miasteczka Chojnów.
Zamek powstał pod koniec XIII w. na miejscu grodu kasztelańskiego. Był jedną z rezydencji Piastów Legnicko-Brzeskich. Po pożarach, które nawiedziły zamek w latach 1428 i 1510, decyzję o przebudowie i rozbudowie zniszczonej ogniem książęcej rezydencji podjął książę legnicki Fryderyk III. Budowla została gruntownie przebudowana w połowie XVI wieku. Po kolejnych pożarach część zamku rozebrano. W 1831 r. zamek nabyły na własność władze miejskie. Dokonywane przez kolejnych właścicieli przeróbki doprowadziły do zatracenia pierwotnego, renesansowego charakteru wnętrz. Po 1945 r. zdewastowany i opuszczony zamek został odbudowany w latach 50. ubiegłego stulecia z przeznaczeniem na Muzeum Regionalne w Chojnowie.
Z pierwotnego renesansowego założenia zachowało się tylko skrzydło północno-zachodnie. W trakcie badań archeologicznych w latach 90. XX w. odkryto relikty najstarszego założenia zamkowego z końca XIII w.: fundamenty wolno stojącej okrągłej wieży na planie kwadratu, a w południowo-wschodniej części placu Zamkowego fragmenty wieży z II połowy XVI w. Odsłonięte i częściowo nadbudowane relikty udostępnione są zwiedzającym.
Zbiory muzeum podzielone na cztery działy: archeologii, etnografii, historii i sztuki, liczą ponad 1400 eksponatów. Możemy tutaj zobaczyć meble i skrzynie z terenu Śląska i Łużyc, narzędzia do obróbki lnu, warsztat szewski, a także kompletne wyposażenie kuźni. Muzeum posiada zbiory archeologiczne od neolitu po okres wpływów rzymskich. Na uwagę zasługują zabytki związane z działalnością miejscowych cechów rzemieślniczych, wyroby ślusarskie i kowalskie (XIII-XVIII w.) Interesujące są kafle (XVI-XVIII w.) znalezione w trakcie badań archeologicznych na terenie zamku.
Możemy tu również podziwiać broń białą i palną oraz kolekcję XVI-wiecznych mebli. Do najcenniejszych zabytków należą XVI-wieczne sgraffita przeniesione z dworu Schellendorfów w Zagrodnie. Muzeum w ciągu roku organizuje kilka wystaw czasowych ze zbiorów własnych i innych muzeów.
Andrzej Kulesza
"Nasz Dziennik" 2006-02-13
Autor: ab