W żałobie także Kambodża
Treść
Pamięć Ojca Świętego uczcili również mieszkańcy Kambodży, których większość stanowią buddyści. Zarówno katolicy, jak i buddyści podkreślili w Phnom Penh rolę Jana Pawła II w ożywieniu życia religijnego w ich kraju. - Zmarły Papież był dla nas mnichem godnym najwyższej czci i poszanowania - powiedział azjatyckim mediom najwyższy patriarcha kambodżańskich buddystów Tep Vong. Podkreślił, że osobiście zawsze "podziwiał autorytet moralny i religijny Papieża w różnych sprawach". Z kolei katolicy, których ok. 20 tys. mieszka w Kambodży, przypominają "istotną rolę Papieża" w przywróceniu do życia Kościoła w ich kraju.
Po przejęciu władzy w Kambodży przez Czerwonych Khmerów w 1975 r. państwo to musieli opuścić wszyscy zagraniczni misjonarze. W czasach dyktatury Pol Pota w ramach przeprowadzanych czystek zostali wymordowani wszyscy rodzimi księża. Chociaż po obaleniu Pol Pota w 1990 r. nowy rząd zagwarantował wolność religijną, to jednak struktury katolickie w Kambodży ciągle jeszcze są prowizoryczne. Kraj nie ma własnych diecezji, jedynie wikariat apostolski w stolicy, liczący 13 tys. katolików, oraz dwie prefektury apostolskie.
PS, KAI
"Nasz Dziennik" 2005-04-11
Autor: ab