W wyniku tsunami zginął misjonarz
Treść
Wśród ofiar tsunami wywołanego potężnym trzęsieniem ziemi w Japonii znalazł się katolicki misjonarz z Kanady ks. André Lachapelle. By opracować strategię niesienia pomocy poszkodowanym, tamtejsi biskupi katoliccy zwołali na jutro nadzwyczajne posiedzenie.
Misjonarz - jak poinformowała KAI - zginął w samochodzie porwanym przez tsunami, jadąc do parafii w Sendai-Shiogama położonej nad oceanem. 77-letni kapłan był bardzo lubiany i ceniony za publikowane przez niego książki o tematyce religijnej. W związku z ogromem katastrofy katoliccy biskupi Japonii zbiorą się jutro na nadzwyczajnym posiedzeniu, by omówić strategię pomocy. Biskup Martin Tetsuo Hiraga, ordynariusz Sendai, diecezji najbardziej dotkniętej przed tsunami, w rozmowie z agencją Fides poinformował, że zwołanie spotkania było konieczne ze względu na rozmiary tragedii i potrzebę niesienia pomocy "wycieńczonym i zdezorientowanym". - Dziś mamy specyficzne zadanie: pomóc Japończykom podnieść oczy ku Niebu i podtrzymywać płomień nadziei - podkreślił.
W pomoc dla Japonii włączył się też Benedykt XVI, przekazując na ten cel za pośrednictwem Papieskiej Rady "Cor Unum" 150 tys. dolarów. Również Caritas Polska wczoraj przekazala 50 tys. euro na rzecz poszkodowanych. Japońska Caritas z kolei rozpoczęła już akcję pomocy w najbardziej dotkniętym tsunami regionie Sendai. - Sytuacja jest bardzo trudna. Nie jesteśmy jeszcze w stanie ocenić ogromu katastrofy - podkreśla bp Hiraga. Diecezja jest ogromna, obejmuje 4 prefektury i ma 500 km wybrzeża. Jak wyjaśnił, w sumie 10 parafii zostało dotkniętych żywiołem, ale nadal nie wiadomo, jakie są straty, ilu ludzi ucierpiało, ilu zdołało uciec. W wyniku tsunami ucierpiały też diecezje Sapporo, Saitama i Tokio. - Na razie pokładamy ufność w Bogu i prosimy wszystkich chrześcijan na świecie o modlitwę za Japonię - dodał bp Hiraga.
Catholic News Agency zwraca uwagę, że epicentrum trzęsienia ziemi, które wywołało tragiczne w skutkach tsunami, znajdowało się w pobliżu miejsca objawień Matki Bożej w Akita w latach 70. Podczas tych objawień, których adresatką była s. Agnes Sasagawa ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Eucharystii, Maryja zostawiła przesłanie, które uznano za kontynuację objawień z Fatimy. Matka Boża przestrzega w nim przed światową katastrofą, która może dotknąć ludzkość, i prosi o nawrócenie oraz modlitwę.
Maria Popielewicz
Nasz Dziennik 2011-03-15
Autor: jc