Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W tym Kościele wzrastał

Treść

Ponad sto zdjęć dokumentujących najważniejsze wydarzenia religijno-patriotyczne na terenie archidiecezji białostockiej lat 1981-1985 prezentuje otwarta w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej wystawa "Kościół niezłomny. W 20. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca". Poświęcona jest ona pamięci kapelana białostockiej "Solidarności", zamordowanego przez SB dwadzieścia lat temu.

- Choć ks. Stanisław Suchowolec nie występuje tu w roli głównej, to wystawa ta prezentuje jego Kościół, w którym działał i funkcjonował. Zdjęcia pochodzą z lat 1981-1985, są to więc lata formacji kapłańskiej księdza i pierwszego wikariatu w Suchowoli - powiedział nam Waldemar Wilczewski, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Wystawę zorganizowały białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność". Honorowy patronat nad ekspozycją objął JE ks. abp prof. dr hab. Edward Ozorowski, metropolita białostocki.
Na fotografiach wykonanych przez Jerzego Fedorowicza, których większość nie była dotąd pokazywana, uwiecznione zostały m.in. manifestacyjne zgromadzenia z czasu legalnej działalności NSZZ "Solidarność". Zobaczyć możemy sceny z poświęcenia związkowego sztandaru regionu Białystok w czerwcu 1981 r., kiedy to przy ul. Leszczynowej miała miejsce największa w historii tego miasta manifestacja. Prezentowane są również fotografie dokumentujące tak doniosłe wydarzenia religijne, jak m.in. koronacja obrazu Matki Bożej Różanostockiej czy koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie, nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Białymstoku oraz obchody Roku Kazimierzowskiego w archidiecezji białostockiej. W wymienionych wydarzeniach uczestniczyły rzesze wiernych, często z narodowymi flagami, z transparentami "Solidarności", wznoszące ręce w geście oczekiwanego zwycięstwa. - Kościół niezłomny, otoczony tłumami ludzi uczestniczącymi w uroczystościach religijnych, które miały też wymiar patriotyczny, to główny rys naszej wystawy poświęconej ks. Suchowolcowi. On był ważną częścią tego Kościoła - zaznacza Waldemar Wilczewski. Na jednym ze zdjęć dokumentujących wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę białostockiego seminarium w 1982 r. widać ks. Stanisława Suchowolca, wówczas jeszcze jako kleryka.
Autor zdjęć - Jerzy Fedorowicz, nauczyciel, fotografik i instruktor fotografii - poza pracą dydaktyczną zajmował się działalnością kulturalną i twórczą. W początkach lat 80. XX wieku organizował Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku i był jego pierwszym dyrektorem. Wstąpił do "Solidarności" przy IV LO w Białymstoku, jednocześnie z pasją fotografował rozmodlone tłumy, wykonywał wiele zdjęć na potrzeby białostockiej kurii, oficjalnie dokumentował II pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny; współpracował z podziemną "Solidarnością".
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2009-02-02

Autor: wa