Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W świecie Słowian i wikingów

Treść

Jeszcze do 4 marca w piwnicach Pałacu Górków w Poznaniu prezentowana będzie wystawa edukacyjna "Świat Słowian i wikingów". Ekspozycja ukazuje ich zwyczaje, wierzenia, życie codzienne, a także sposoby walki i sztukę.
Wędrówka do świata Słowian i wikingów rozpoczyna się od domu słowiańskiego, wzniesionego w naturalnych rozmiarach w podziemiach Pałacu Górków, w typowej dla tego okresu konstrukcji zrębowej. We wnętrzu chaty umieszczono sprzęty, które mogły być używane przez jego mieszkańców, zwłaszcza przez pana domu, który był myśliwym. Stąd skóra niedźwiedzia naprzeciw wejścia i broń myśliwska: oszczepy, włócznia i łuk, ale także gęśle, na których mężczyzna przygrywał sobie w wolnym czasie.
Uwagę zwiedzających zwraca także obóz wojowników, gdzie można obejrzeć wojskowe, składane namioty, konstrukcyjnie wzorowane na znaleziskach z pochówku łodziowego w Gokstad. Przed namiotami znajduje się palenisko i typowy trójnóg do zawieszania nitowanego kotła żelaznego lub rusztu. Dokoła poukładano broń i wywieszono różne rodzaje opancerzenia - kolczugi, pancerze płytkowe, tzw. karaceny i lamelki, a nad nimi zatknięto różne rodzaje hełmów słowiańskich i wikińskich.
Ponieważ w wojnie ginęło wielu wojowników, na wystawie nie mogło zabraknąć miejsca wiecznego spoczynku Słowianina i wikinga. Pierwszego z nich chowano w kurhanie, u którego stóp widać było jeszcze pozostałości ofiary zwierzęcej i ślady po stypie, a ciało drugiego składano we wnętrzu kamiennej łodzi. Okazuje się, że niewielu spośród normańskich żeglarzy mogło sobie pozwolić na pełny pochówek łodziowy, dlatego większość Wikingów po śmierci musiała zadowolić się kształtem łodzi ułożonym z głazów.
W tej części ekspozycji można również zapoznać się z religią wczesnego średniowiecza i odwiedzić miejsca kultowe Słowian i wikingów, a także ich broń, m.in. kilka typów mieczy, topory bojowe i ceremonialne, noże, buławy i łuk typu wschodniego oraz przedmioty codziennego użytku - torebki mocowane u pasa, skórzane bukłaki, zdobione pasy ze Skandynawii, Rusi i Moraw, krzesiwa i inne drobne narzędzia i przybory, jak np. srebrna łyżeczka do czyszczenia uszu, kościane igły do szycia czy rogowe szydła. Na wystawie zgromadzono również przedmioty związane z rozrywką: kolekcję instrumentów muzycznych, od kopii dud słowiańskich znalezionych w Roskilde po dzwoneczki i zupełnie proste piszczałki z kości i drewna.
Wystawa "Świat Słowian i wikingów", przygotowana przez Drużynę Grodu Trzygłowa ze Szczecina, daje unikatową możliwość połączenia przyjemności z prawdziwą nauką najstarszej historii ziem polskich. Jest ona adresowana do szerokiego kręgu odbiorców, a dla szkół stanowi propozycję nowoczesnego, interaktywnego uzupełnienia lekcji historii.
EI

"Nasz Dziennik" 2006-02-21

Autor: ab