W świecie roślin
Treść
"Portrety" kwiatów tworzone w XVI-XIX stuleciu prezentuje czasowa imponująca wystawa "Imago Florae - spotkanie artysty i uczonego", zorganizowana nieopodal Krakowa na Zamku w Pieskowej Skale - Oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu. Dodatkową atrakcją ekspozycji jest fakt, że włączono do niej kwaterowy ogród zamkowy, na co dzień niedostępny dla publiczności. Wystawa czynna od dziś będzie otwarta do połowy października.
- Jest to wystawa, na której każdy znajdzie coś interesującego dla siebie, zarówno naukowiec zajmujący się historią botaniki, jak i osoba interesująca się roślinami, ich pochodzeniem, genezą. Ci wszyscy, których interesuje, od kiedy jakaś roślina była już znana i uprawiana w ogrodach, kiedy poznano jej wizerunek i jak on był przedstawiany - mówi Katarzyna Żółciak, współautorka wystawy. Widzimy, z jak ogromną starannością chciano przekazać każdy szczegół danej rośliny, oddając jej urok, wdzięk i wszystkie cechy, które pozwoliły na jej identyfikację. - Historia ilustracji zmieniała się w czasie. Na wystawie we wprowadzeniu zaczynamy od starożytności, pokazując, jak wówczas były prezentowane rośliny. Poprzez wystawę mamy możliwość zapoznania się z rozwojem ilustracji botanicznej i w jaki sposób następowały zmiany w przekazywaniu informacji botanicznej - podkreśla Katarzyna Żółciak. Poprzez ekspozycję zauważamy, że najpierw były to bardzo skromne wizerunki, stopniowo stawały się coraz bardziej dokładne i szczegółowe.
Inspiracją do stworzenia wystawy, jak podkreślają jej autorki, były znakomite dzieła botaniczne, pochodzące ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Biblioteki Sapieżyńskiej, od kilkudziesięciu lat przechowywane w Zamku w Pieskowej Skale. Na wystawie zgromadzono efektowne, barwnie ilustrowane zielniki opisujące rośliny, ich występowanie i przydatność dla człowieka (herbaria) oraz przedstawienia kwiatów (florilegia). Te ostatnie zadowolą zwłaszcza koneserów i kolekcjonerów. Karty można porównać z żywymi roślinami dzięki włączeniu do wystawy zamkowego ogrodu, który na co dzień jest zamknięty przed publicznością. Rośliny były przedmiotem fascynacji oraz studiów artysty i uczonego. Prezentowane ilustracje botaniczne są efektem ich wspólnej pracy.
Wystawę można zwiedzać: wtorek - czwartek 9.00-15.00; piątek 9.00-12.00; soboty, niedziele, święta 10.00-17.00. Bilety w cenie: normalny 5 zł, ulgowy 3 złote. Zamek w Pieskowej Skale znajduje się w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, 30 km od Krakowa.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-07-21
Autor: wa