W stulecie pierwszego polskiego Nobla
Treść
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku wspólnie z Muzeum Narodowym w Kielcach organizuje w najbliższą niedzielę imprezę podsumowującą całoroczne uroczystości dla uczczenia 100. rocznicy przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi Nagrody Nobla.
- Uroczystości odbędą się w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, a także na ulicach miasta - informuje Lidia Putowska, kierownik muzeum w Oblęgorku. - W ten sposób chcieliśmy przypomnieć postać wielkiego polskiego pisarza jak największej liczbie osób. Poza tym w naszym muzeum prowadzone są obecnie prace remontowe, które uniemożliwiają zorganizowanie obchodów rocznicowych w jego wnętrzach - dodaje Putowska.
Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 przemarszem grup rycerstwa w barwnych strojach z placu Moniuszki, ulicą Leonarda, wokół Rynku, ulicami Leśną i Sienkiewicza do Teatru im. Żeromskiego, skąd - wraz z pocztem sztandarowym Gimnazjum im. Sienkiewicza oraz orkiestrą dętą z gimnazjum w Szydłowie koło Bełchatowa - eskortować będą powóz wiozący aktora odgrywającego rolę Sienkiewicza (Piotr Szczerski); dalej pochód przejdzie ulicą Małą na dziedziniec Pałacu Biskupiego. Następnie grupy rycerzy powrócą na ulicę Sienkiewicza, gdzie zaprezentują się widzom w scenkach rodzajowych.
Od godz. 11.15 uroczystości będą kontynuowane w Pałacu Biskupów Krakowskich z udziałem rycerstwa i zaproszonych gości. Po powitaniu zebranych przez prof. Krzysztofa Urbańskiego - dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach, i Lidię Putowską rozpocznie się część artystyczna, na którą złoży się występ Piotra Szczerskiego w roli Sienkiewicza, który zrelacjonuje wydarzenia z 1905 r., koncert muzyki polskiej w wykonaniu Magdaleny Idzik - śpiew, Ludmiły Worobec-Witek - skrzypce i Artura Jaronia - fortepian.
Podczas uroczystości zostaną zaprezentowane okolicznościowe klipy (kwadratowe monety) wybite przez Mennicę Polską z okazji stulecia przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi Nagrody Nobla. Tym razem będą to klipy unikatowe, grawerowane od numeru 1 do 10. Kolekcjonerzy prywatni lub instytucje będą je mogli rezerwować według cen minimalnych lub licytować, jeżeli chętnych będzie więcej niż klipów.
Muzeum Henryka Sienkiewicza, mieszczące się w eklektycznym pałacyku z lat 1900-1902, przez cały rok jubileuszowy organizowało wystawy czasowe, spotkania autorskie, sesje naukowe i koncerty poświęcone setnej rocznicy przyznania Nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi. Wśród znaczących wydarzeń można wymienić otwarcie wystawy "Broń z czasów Sienkiewiczowskiej Trylogii" (20 kwietnia br.), koncert muzyki ukraińskiej na domrę (kozacki instrument ludowy) i fortepian (13 maja), koncert połączony z promocją wydawnictwa albumowego "Sienkiewicz. W stulecie pierwszego polskiego Nobla" autorstwa wnuczki pisarza Marii Korniłowiczówny (20 października) oraz zakup nowego listu Sienkiewicza do zbiorów muzeum.
EI
"Nasz Dziennik" 2005-12-08
Autor: ab