Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W solidarności z cierpiącymi braćmi i siostrami

Treść

Według najnowszych statystyk, rocznie na świecie ginie 170 tys. chrześcijan, czyli co 3 minuty z powodu swojej wiary śmierć ponosi jeden wyznawca Chrystusa, 200 mln chrześcijan na świecie jest brutalnie prześladowanych, a 350 mln poddawanych różnego rodzaju dyskryminacjom, w ponad 70 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej. W najbliższą niedzielę będziemy po raz pierwszy przeżywać w naszym kraju Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Ze szczególnym apelem, by otoczyć serdecznym współczuciem chrześcijan prześladowanych za wiarę na całym świecie, wystąpiło wczoraj Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

- Wszyscy, którym leży na sercu dobro Kościoła, nie mogą tego dnia pozostać obojętni na to, że wielu chrześcijan na świecie oddaje swoje życie za wiarę - podkreślił wczoraj w czasie spotkania z dziennikarzami w Warszawie ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jak wyjaśnił, tego dnia będziemy modlić się szczególnie za Kościół w Orisie w Indiach, ale nie możemy też zapominać o innych rejonach świata, gdzie sytuacja chrześcijan jest równie dramatyczna, jak Sudan czy Irak.
Obecny na konferencji prasowej przed Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym ks. bp Stanisław Budzik, sekretarz Episkopatu Polski, podkreślił, że prezydium zawsze zabiera głos dla podkreślenia ważnych wydarzeń i problemów poruszających opinię społeczną. Do nich zaliczył pierwszy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będzie organizowany co roku. Księża biskupi proszą o modlitwę, zwłaszcza Różaniec, post i wyrzeczenia w intencji Kościoła w indyjskim stanie Orisa. Specjalnie na Dzień Solidarności do naszego kraju przybył ks. abp Raphael Cheenath SVD, ordynariusz Cuttack-Bhubaneswar, by mówić o trudnej sytuacji chrześcijan w Indiach. W czasie spotkania z dziennikarzami podkreślał, że wyznawcy Chrystusa w całych Indiach są narażeni na różnego rodzaju prześladowania. Wynika to z działań ekstremistów hinduistycznych, którzy od 20-30 lat prowadzą na szeroką skalę kampanię nienawiści wobec chrześcijan.
W niedzielę w kilkunastu diecezjach odbędą się zbiórki ofiar do puszek. Zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc Kościołowi w Orisie, a szczególnie odbudowę jego struktur.
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-11-05

Autor: wa