W sobotę i wczoraj w Bagdadzie
Treść
W wybuchu na targowisku w Bagdadzie zginęło w sobotę 121 osób, a blisko 300 zostało rannych. Był to najbardziej krwawy zamach w irackiej stolicy od ponad dwóch miesięcy.
Na zatłoczonym targowisku w Sadrii, dzielnicy na wschodnim brzegu Tygrysu, zamieszkanej w większości przez szyickich Kurdów, zamachowiec zdetonował materiał wybuchowy, ukryty w zaparkowanej ciężarówce pod skrzyniami z warzywami.
W powietrze wyleciało co najmniej 13 stojących obok wozów, a także trzy sklepy i stoiska. Na rynku było pełno ludzi, kupujących produkty na kolację.
Policja otoczyła miejsce wybuchu, by wykluczyć możliwość dalszych ataków oraz ułatwić akcję ratowniczą i transport rannych do szpitali. Główny bagdadzki szpital Kindi wkrótce przestał przyjmować rannych z powodu przepełnienia.
Według agencji AP kilka godzin po zamachu na sunnickie dzielnice spadły pociski moździerzowe.
Wybuch wpisuje się w serię zamachów na obiekty handlowe w stolicy Iraku, gdzie bojownicy starają się dosięgnąć jak największej liczby ofiar.
***
Biały Dom nazwał zamach "okrucieństwem".
- Stany Zjednoczone są z Irakijczykami - zapewnił w złożonym w sobotę oświadczeniu sekretarz prasowy Białego Domu Tony Snow. - Będziemy wspierać wyłoniony w wolnych wyborach rząd iracki i jego siły bezpieczeństwa, aby postawić winnych dzisiejszego aktu okrucieństwa przed obliczem sprawiedliwości i zapewnić większe bezpieczeństwo mieszkańcom Bagdadu - podkreślił rzecznik.
Biały Dom oświadczył, że atak "był wymierzony w niewinnych ludzi w Iraku".
***
Tymczasem wczoraj w Bagdadzie znów polała się krew. Co najmniej 11 osób zginęło w zamachach, przeprowadzonych rano - poinformowały irackie służby bezpieczeństwa.
Wybuch samochodu-pułapki w momencie przejazdu minibusa w północnej części miasta zabił 4 pasażerów i ranił 7.
Dwóch pracowników Ministerstwa Pracy i Spraw Społecznych zginęło, a 3 odniosło obrażenia, gdy autobus, w którym jechali, został ostrzelany przez uzbrojonych mężczyzn we wschodniej części Bagdadu.
Czterech policjantów zginęło i 4 zostało rannych w wyniku eksplozji bomby obok przejeżdżającego patrolu policji na wschodzie Bagdadu.
Jeden przechodzień zginął natomiast w wybuchu bomby koło ambasady Iranu w centrum irackiej stolicy. Trzy osoby odniosły obrażenia.
Sześciu cywilów zostało rannych w wybuchu 2 bomb w południowo-zachodniej i północnej części Bagdadu.
60 km na południe od irackiej stolicy 3 kobiety zostały ranne na skutek eksplozji ładunku wybuchowego w pobliżu ich domu. (PAP)
Irak ogarnęła fala przemocy na tle wyznaniowym
Ekstremiści sunniccy zabijają szyitów w nadziei, że doprowadzą w ten sposób do wielkiej wojny domowej, zmuszającej wojska USA do opuszczenia Iraku. Na sunnitach mszczą się ekstremiści szyiccy.
Oto lista niektórych największych ataków bombowych w Iraku od obalenia Saddama Husajna wiosną 2003 roku:
* 29 sierpnia 2003 - bomba samochodowa wybucha przy meczecie imama Alego w Nadżafie zabijając co najmniej 83 osoby, wśród nich przywódcę szyitów, ajatollaha Mohammada Bakira al-Hakima.
* 1 lutego 2004 - dwaj zamachowcy samobójcy wysadzają się w powietrze w Irbilu w biurach dwóch głównych partii kurdyjskich. Ginie 117 osób.
* 2 marca 2004 - skoordynowana seria zamachów bombowych przy meczetach szyickich w Karbali i Bagdadzie podczas obchodów święta Aszury. Ginie co najmniej 181 osób, a według różnych źródeł od 400 do 550 zostaje rannych.
* 28 lutego 2005 - w Hilli terrorysta-samobójca zabija 125 osób, głównie szyickich policjantów i rekrutów, wysadzając się w powietrze w samochodzie wyładowanym materiałami wybuchowymi. Prawie 150 osób jest rannych. To najkrwawszy pojedynczy zamach w Iraku od upadku Saddama.
* 16 lipca 2005 - 98 osób ponosi śmierć, a 151 zostaje rannych w samobójczym zamachu bombowym w szyickim mieście Musaib, 60 km na południe od Bagdadu. Terrorysta wysadził się w powietrze przy cysternie z paliwem, której eksplozja spotęgowała zniszczenia.
* 14 września 2005 - ginie co najmniej 112 osób, przeważnie robotników dniówkowych szukających pracy, w eksplozji mikrobusu-bomby, zaparkowanego przez fałszywego przedsiębiorcę w szyickiej dzielnicy Bagdadu, Kazimija.
* 29 września 2005 - trzy bomby w zamieszkanym przez szyitów Baladzie, 70 km na północ od Bagdadu, zabijają 99 przypadkowych cywilów, a ranią 124.
* 18 listopada 2005 - 77 osób ginie, a 150 zostaje rannych, gdy bombiarze-samobójcy wysadzają się w powietrze w dwóch szyickich meczetach w Chanakinie, 140 km na północny wschód od Bagdadu.
* 5 stycznia 2006 - ekstremista staje w pobliżu meczetu-grobowca szyickiego imama Al-Husajna w Karbali i detonuje obłożone śrutem i granatami ładunki wybuchowe, które ukrył pod odzieżą. Zabija 51 osób i rani 138, głównie pielgrzymów i sklepikarzy.
* 5 stycznia 2006 - zamachowiec samobójca wysadza się w powietrze w tłumie ochotników do służby w policji i wojsku w Ramadi, 110 km na zachód od Bagdadu. Ginie co najmniej 80 osób, a 61 zostaje rannych.
* 13 marca 2006 - sześć bomb samochodowych eksploduje na czterech placach targowych w szyickiej części Bagdadu zwanej Miastem Sadra i zabija 62 osoby, a rani przeszło 250.
* 27 marca 2006 - zamachowiec samobójca wysadza się w powietrze przed wojskowym i policyjnym ośrodkiem rekrutacji koło Mosulu na północy Iraku, zabijając 40 osób i raniąc 30.
* 1 lipca 2006 - bomba samochodowa rozrywa zatłoczone targowisko w Mieście Sadra, szyickich slumsach we wschodniej części Bagdadu - śmierć ponoszą 62 osoby, rannych zostaje 114.
* 18 lipca 2006 - 59 osób ginie w zamachu samobójczym w Kufie pod Nadżafem, gdy terrorysta-samobójca detonuje ładunek wybuchowy.
* 10 sierpnia 2006 - 35 osób traci życie, a 90 odnosi obrażenia w wybuchach bomb podłożonych w okolicach sanktuarium imama Alego w Nadżafie.
* 23 listopada 2006 - sześć samochodów-pułapek eksploduje w różnych częściach Miasta Sadra - ubogiej części irackiej stolicy zamieszkanej przez szyitów. Giną 202 osoby, rannych zostaje 250.
* 12 grudnia 2006 - kamikadze wysadza się w powietrze na placu Tajran w centrum Bagdadu w tłumie szukających pracy robotników, zabijając 70 i raniąc 236 z nich.
* 16 stycznia 2007 - w eksplozjach samochodu-pułapki i bomby zdetonowanej przez terrorystę-samobójcę pod uniwersytetem Mustansirija w Bagadzie ginie 70 osób, a 180 odnosi obrażenia.
* 22 stycznia 2007 - w wybuchach dwóch samochodów-pułapek na pchlim targu w bagdadzkiej dzielnicy Bab al-Szarki zginęło 88 osób, a ponad 160 zostało rannych.
* 1 lutego 2007 - dwaj zamachowcy-samobójcy wysadzili się w powietrze na zatłoczonym targowisku w szyickiej Hilli; zginęło 61 osób, a 150 odniosło obrażenia. (PAP)
"Dziennik Polski" 2007-02-05
Autor: wa