Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W sierpniu proces stalinowskich śledczych

Treść

Na 18 sierpnia zaplanowane jest rozpoczęcie procesu w sprawie stalinowskich śledczych oskarżonych przez IPN o znęcanie się nad wysokimi rangą oficerami wojska. W pokazowym procesie oficerom tym postawiono zarzut zorganizowania "spisku w wojsku" w latach 40. i 50. Wielu z nich skazano na wieloletnie więzienie, a niektórych na śmierć.

W skierowanym do sądu akcie oskarżenia wymienia się trzech oficerów śledczych Informacji Wojskowej (ówczesnego kontrwywiadu wojska) Mariana P., Kazimierza T. i Zbigniewa K. oraz oficera UB Czesława Ś.
Oskarżeni w okresie od listopada 1949 r. do czerwca 1952 r. mieli popełnić zbrodnie przeciw ludzkości wobec aresztowanych generałów: Stefana Mossora, Stanisława Tatara, Józefa Kuropieski oraz płk. Mariana Utnika.
Według IPN, poprzez znęcanie się nad ofiarami - m.in.: przez długotrwałe, powtarzane po kilkaset razy przesłuchania (także na stojąco), odbieranie im prawa do snu, grożenie pozbawieniem życia i represjami wobec rodzin - oskarżeni mieli doprowadzić swe ofiary do "całkowitego wyczerpania zarówno psychicznego, jak i fizycznego, w celu zmuszenia do przyznania się do udziału w dywersyjno-szpiegowskiej organizacji działającej w Wojsku Polskim, do uczestniczenia w działalności agenturalnej na rzecz państw zachodnich oraz do składania wyjaśnień zgodnych z koncepcją prowadzonego przeciw nim śledztwa".
Pokrzywdzeni już nie żyją. Podstawą oskarżenia są głównie materiały archiwalne IPN. Kazimierz T. i Zbigniew K. częściowo przyznają się do zarzutów, pozostali je odrzucają.
Rzekomy "spisek w wojsku" to tzw. sprawa Tatara. Należała ona do procesów pokazowych stalinowskiej Polski. Sądzono w nim grupę wojskowych służących w armii II Rzeczypospolitej i Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Zarzuty były sfabrykowane. Wyroki, jakie zapadły, były wysokie: gen. Tatar (oficer Komendy Głównej AK) dostał dożywocie, a m.in. gen. AK Franciszek Herman, gen. Jerzy Kirchmayer, gen. Kuropieska, gen. Mossor, płk Utnik zostali skazania na wieloletnie więzienie.
PPT

"Nasz Dziennik" 2006-07-24

Autor: wa