Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W prehistorycznej galerii sztuki

Treść

Od września Muzeum Śląskie w Katowicach rozpoczyna nowy cykl spotkań zatytułowany "Wtorki z niespodzianką". W każdy pierwszy wtorek miesiąca muzeum będzie czynne do godz. 19.00. Od 17.00 w cenie biletu będzie można uczestniczyć w różnorodnych zajęciach: warsztatach plastycznych, zabawach, prelekcjach, pokazach wideo. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będą inne atrakcje.
Pierwszy "Wtorek z niespodzianką" odbędzie się już 6 września. Będzie on zatytułowany "Popołudnie w jaskini". Na początku spotkania będzie można obejrzeć wystawę czasową "Galeria sztuki w jaskini", a o godz. 17.00 rozpocznie się pokaz wideo i prelekcja o życiu ludzi prehistorycznych. Od 17.30, podczas warsztatów plastycznych, będzie można poczuć się artystą sprzed tysiącleci i spróbować samodzielnie stworzyć "rysunek naskalny". Materiały potrzebne do pracy zapewnia Muzeum Śląskie.
Kolejne spotkanie - "Kim był człowiek z obrazu?" - odbędzie się 4 października w Galerii Malarstwa Polskiego.
Wystawa archeologiczna "Galeria sztuki w jaskini" przedstawia najsłynniejsze malowidła naskalne odkryte we francuskich i hiszpańskich jaskiniach, które z racji miejsca występowania oraz uwarunkowań konserwatorskich rzadko są dostępne dla ogółu współczesnych odbiorców. Dlatego autorzy wystawy przybliżyli zwiedzającym te arcydzieła sztuki pierwotnej poprzez skopiowanie i "przeniesienie" do sal muzealnych najbardziej wymownych malowideł naskalnych. Wśród nich znalazły się wybrane dzieła z czternastu jaskiń położonych w rejonie franko-kantabryskim, m.in. ze znajdujących się na terenie Francji grot Chauvet, Les Combarelles, Font-de-Gaume, Lascaux, Niaux, Les Trois Freres, a także z jaskiń El Castillo i Altamira położonych w Hiszpanii. W doborze malowideł uwzględniono zmieniające się w ciągu wieków maniery i trendy paleolitycznych artystów. Pozwala to widzowi zapoznać się z czterema podstawowymi stylami w rozwoju tej sztuki wyróżnianymi przez współczesnych badaczy zajmujących się fenomenem sztuki naskalnej. Prezentacja została wzbogacona o przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwał się ówczesny człowiek. Wśród nich znalazły się narzędzia krzemienne, wyroby kościane oraz plastyka figuralna.
Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów instytutów badawczych oraz muzeów archeologicznych z całej Polski. Prezentacja potrwa do końca września.
EI

"Nasz Dziennik" 2005-08-26

Autor: ab