Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Polsce i na Ukrainie

Treść

Wystawa poświęcona życiu i działalności ks. abp. Ignacego Tokarczuka cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w Polsce. To sprawiło, że funkcjonuje ona obecnie w dwóch egzemplarzach. Mogą ją teraz oglądać mieszkańcy Żar oraz Kresowiacy z Ostroga na Ukrainie.

Ekspozycję pt. "Arcybiskup Ignacy Tokarczuk - Kościół, władza, opór społeczny", przygotował rzeszowski oddział IPN. Obok dokumentów i fotografii z prywatnego archiwum ks. abp. Tokarczuka, które obrazują życie i działalność ordynariusza przemyskiego oraz jego służbę Kościołowi i ojczyźnie prezentuje także materiały z archiwów IPN. Ilustrują one wrogą politykę władz komunistycznych wobec religii, Kościoła katolickiego i osobiście księdza arcybiskupa. Wystawa ukazuje skalę "zainteresowania", jakim funkcjonariusze IV Departamentu MSW otoczyli osobę ordynariusza przemyskiego. Wśród prezentowanych archiwaliów są meldunki i inne dokumenty sporządzone przez Wydział I Departamentu IV MSW, a także fragmenty wykazów tajnych współpracowników i kontaktów polityczno-operacyjnych, działających w otoczeniu ks. abp. Tokarczuka.
Dzięki staraniom Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich w Żarach przez najbliższy miesiąc mogą ją zwiedzać mieszkańcy tej miejscowości. Ekspozycja prezentowana jest w Domu Kultury Kresowej, przy ul. Bohaterów Getta 22. Z kolei dzięki Towarzystwu Kultury Polskiej Ziemi Ostrogskiej oraz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu na Ukrainie z działalnością arcypasterza mogą zapoznać się mieszkańcy wschodnich Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Arcybiskup Tokarczuk to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego Kościoła. Urodził się w 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża na terenie dzisiejszej Ukrainy. W 1966 r. objął przewodnictwo Kościoła przemyskiego, w 1991 otrzymał godność arcybiskupa, a rok później został ustanowiony metropolitą przemyskim. W czasach PRL miał opinię nieprzejednanego wobec ideologii marksistowskiej. Za jego rządów w archidiecezji przemyskiej wybudowano ponad czterysta świątyń i tyleż samo parafialnych ośrodków duszpasterskich.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-11-13

Autor: wa