Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W oczekiwaniu na kandydatów na metropolitę warszawskiego

Treść

Nie ma zapisów w Kodeksie Prawa Kanonicznego ani w Konkordacie, w jakim czasie mają być wysunięte kandydatury na metropolitę warszawskiego - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Przypomniał, że kandydatów nie wybiera Konferencja Episkopatu Polski. Wysuwa je nuncjusz apostolski, konsultując się z metropolitą i biskupami diecezjalnymi, może konsultować się także z księżmi diecezjalnymi, duchowieństwem zakonnym i osobami świeckimi.

Kandydatury Stolica Apostolska przedstawia z odpowiednim wyprzedzeniem rządowi państwa. Ksiądz Józef Kloch podkreślił, że z przepisów dotyczących nominacji biskupów i stosunków państwo - Kościół wynika jednoznacznie, iż władze państwowe nie mają uprawnienia do czynienia zastrzeżeń wobec kandydata Watykanu na urząd biskupa. Dodał też, że nie ma w Kodeksie Prawa Kanonicznego ani w Konkordacie określenia czasu, w jakim powinien być wybrany nowy biskup diecezji. Trzy kandydatury na urząd biskupa wyłania nuncjusz apostolski - po wcześniejszych konsultacjach z duchownymi i świeckimi danej diecezji. Ostateczną, autonomiczną decyzję podejmuje Papież i "odpowiednio wcześniej" przedstawia tę decyzję "do poufnej wiadomości" władzom państwowym.
Odpowiadając na pytania dotyczące ks. abp. Stanisława Wielgusa, rzecznik Episkopatu Polski oświadczył, że obecnie hierarcha zajmuje stanowisko arcybiskupa seniora archidiecezji warszawskiej. Natomiast administratorem archidiecezji warszawskiej jest Prymas Polski, ks. kard. Józef Glemp. Pytany o to, czy to ks. abp Wielgus podjął sam decyzję o rezygnacji z funkcji metropolity warszawskiego, czy też był o to poproszony przez Stolicę Apostolską, ks. Kloch odesłał dziennikarzy do wczorajszego stanowiska Episkopatu Polski, w którym jest mowa o rezygnacji ks. abp. Wielgusa. Poprosił też o nienadinterpretowywanie zdarzeń.

Kolejne wnioski do komisji kościelnej
Ksiądz Kloch poinformował, że prace Kościelnej Komisji Historycznej posuwają się dalej według próśb osób, które zgłosiły się do niej. - Kościelna Komisja Historyczna otrzymała kolejne wnioski od duchownych o zbadanie ich przeszłości w świetle ewentualnych akt IPN na ich temat - oświadczył. Nie podał jednak, ilu duchownych poprosiło Komisję o zbadanie ich spraw ani tego, czy wśród tych osób są biskupi. Przypomniał, iż nadal obowiązuje reguła, że Komisja zajmuje się tylko sprawami osób, które o to same poproszą. Zaznaczył, że Komisja nie będzie zajmowała się sprawą nieżyjącego już ks. bp. Jerzego Dąbrowskiego, którego tygodnik "Wprost" w dzisiejszym wydaniu oskarża o współpracę z SB. - Póki co, są ważniejsze sprawy współczesne, dotyczące osób żyjących - tłumaczył.
Magdalena M. Stawarska
"Nasz Dziennik" 2007-01-09

Autor: wa