W obronie tradycji
Treść
W auli Gimnazjum Salezjańskiego w Przemyślu zaprezentowano wczoraj wspólne wydawnictwo rzeszowskiego oddziału IPN i Towarzystwa Salezjańskiego w Przemyślu, książkę pod red. Roberta Witalca i Igora Witowicza pt. "Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w roku 1963".
Salezjanie wraz z pierwszym przełożonym domu, a późniejszym kardynałem i Prymasem Polski ks. Augustem Hlondem, przybyli do Przemyśla w 1907 roku. Od początku zajęli się wychowywaniem i kształceniem młodzieży. Po wojnie w 1915 r. uruchomili szkołę zawodową, a rok później na prośbę ówczesnego biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara podjęli się kształcenia organistów. Organizatorem i pierwszym kierownikiem szkoły był znany kompozytor i muzyk salezjański ks. Antoni Hlond (Chlondowski). 2 października 1963 r. rozwój i funkcjonowanie zasłużonej dla odnowy muzyki kościelnej w Polsce i kształcenia organistów szkoły brutalnie przerwały władze komunistyczne, które mimo sprzeciwu społeczeństwa siłą, przy pomocy milicji i SB, zajęły budynki i mienie szkoły. W wyniku starć młodzieży z MO i ZOMO zatrzymano ok. 70 osób. Część stanęła przed kolegiami, a pozostałym wytoczono procesy sądowe.
Wydawnictwo IPN ukazuje dzieje i sukcesy Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu - od momentu powstania w 1916 r. aż do likwidacji przez totalitarne władze. Ksiądz Artur Świeży SDB ukazał historię i działalność placówki od jej założenia w 1916 r. do wybuchu II wojny światowej, a ks. Waldemar W. Żurek jej powojenną działalność aż do momentu likwidacji w 1963 roku. Z kolei Mariusz Krzysztofiński z IPN w Rzeszowie przedstawił działania władz komunistycznych zmierzające do likwidacji szkoły, jak również działania stających w jej obronie salezjanów i społeczności Przemyśla. Książka zawiera szereg dokumentów związanych z działalnością szkoły, a także wspomnienia, relacje uczniów i nauczycieli oraz świadków działań likwidacyjnych. Uzupełnienie wydawnictwa stanowią fotografie ukazujące sylwetki uczniów i wykładowców, szkolne zespoły muzyczne oraz życie codzienne szkoły i parafii salezjańskiej. Placówka wykształciła bowiem wielu organistów i kompozytorów muzyki kościelnej, jak: Tomasz Czapla, ks. Władysław Chmiel, Franciszek Łapka, Feliks Rączkowski czy Kazimierz Galikowski. Materiał fotograficzny uzupełniają zdjęcia wykonane przez funkcjonariuszy MO podczas przejmowania budynków Szkoły Organistowskiej.
Mariusz Kamieniecki
Książkę można będzie nabyć w Księgarni "Naszego Dziennika":
w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego),
tel. (22) 850 60 20; e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl,
w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków,
tel. (12) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych); e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl
"Nasz Dziennik" 2007-12-06
Autor: wa