Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W obronie św. Mikołaja

Treść

Święty Mikołaj to nie pajac czy krasnal ani też Dziadek Mróz, ale najprawdziwszy święty, który poprzez życie pełne dobroci okazywanej drugiemu człowiekowi potrafił osiągnąć Niebo. Jak kultywować prawdziwy wizerunek św. Mikołaja biskupa oraz jak propagować jego przesłanie bycia dobrym, doskonale wie ks. Grzegorz Łomzik, duszpasterz kościoła pw. św. Brata Alberta w Jabłonce Borach (Małopolska). Od wielu lat z okazji wspomnienia św. Mikołaja organizuje ogólnopolski konkurs poetycki i literacki.
- Idea mikołajek to chęć uczczenia św. Mikołaja oraz pokazania dzieciom, kim naprawdę był ten święty. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza teraz, gdy marketing uczynił ze św. Mikołaja krasnala. Naszym celem jest wciąż na nowo przypominać, że św. Mikołaj był biskupem w starożytnej miejscowości Mira leżącej na terenie dzisiejszej Turcji. Zasłynął jako człowiek wielkiego serca - mówi ks. Grzegorz Łomzik. Jak podkreśla, nie możemy pozwolić, aby postawiono św. Mikołaja w jednym szeregu z wymyślonymi postaciami. Niestety takie tendencje od kilkunastu lat obserwujemy także w Polsce.
W tym roku na konkurs nadesłano 400 prac plastycznych oraz 200 literackich. Na uroczystości ogłoszenia finalistów zjawił się prawdziwy św. Mikołaj - ubrany w strój biskupa - w którego rolę wcielił się jeden z braci kapucynów z Krakowa. W sumie w uroczystości wzięło udział około 1300 osób, wśród nich byli również niepełnosprawni podopieczni ze Stowarzyszenia "Barka". Mikołaj rozdawał prezenty, oczywiście był również czas na modlitwę, całość zainaugurowano Mszą Świętą.
Kult św. Mikołaja jest bardzo widoczny w największym polskim sanktuarium jemu dedykowanym, w Pierśćcu, gdzie wierni czczą jego relikwie. Z okazji wczorajszego wspomnienia liturgicznego do tego sanktuarium przybywały pielgrzymki. Wiele osób dzięki modlitwie przy relikwiach św. Mikołaja doznaje szczególnych łask. Główne uroczystości odpustowe w sanktuarium obchodzone będą w najbliższą niedzielę.
Święty Mikołaj urodził się około 270 r., pochodził z miasta Patara w Azji Mniejszej, był biskupem Miry. Jego doczesne szczątki złożone są w mieście Bari we Włoszech. Na pamiątkę wielkiej dobroci świętego biskupa zrodziła się tradycja wzajemnego obdarowywania się 6 grudnia, w dzień wspomnienia jego śmierci.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2010-12-07

Autor: jc