Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W krainie górskich kozic

Treść

W Muzeum Techniki w Warszawie prezentowana jest kolejna wystawa z cyklu "Parki Narodowe w Polsce". Tym razem zwiedzający mogą poznać najwyżej położony nad poziomem morza nasz park - Tatrzański Park Narodowy. Wystawa: "Turnie, wierchy i kozice", przybliża nam piękno krajobrazu oraz bogactwo fauny i flory jednego z najpiękniejszych regionów Polski.

Idea ochrony Tatr narodziła się już w końcu XIX wieku. W roku 1925 podjęto pierwsze próby utworzenia parku narodowego w Tatrach wspólnie ze Słowacją. Na terenie należącym do Lasów Państwowych rezerwat formalnie utworzono w 1937 roku. Po II wojnie światowej w roku 1947 powołano odrębną jednostkę administracyjną - Park Tatrzański. Park narodowy utworzono w 1954 roku. Aktualna jego powierzchnia przekracza 21 tys. ha, z czego ponad połowa jest pod ścisłą ochroną. Park obejmuje najmłodsze, najwyższe i jedyne w Polsce góry typu alpejskiego, które charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu. Tatrzański Park Narodowy odwiedza każdego roku ok. 3 mln turystów, co stanowi blisko 8 proc. mieszkańców Polski.
Wystawa, która powstała przy współpracy Muzeum Techniki i dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, przybliża nam przyrodę Tatr. W TPN żyją chronione już od połowy XIX wieku kozica i świstak, a także niedźwiedzie brunatne i kilkanaście gatunków ptaków, w tym orzeł przedni i sokoły. W wyższych partiach gnieżdżą się: głuszec, cietrzew i jarząbek. Licznie występują tu również jelenie, sarny i drobne gryzonie.
W ramach wystawy możemy zobaczyć eksponaty związane nie tylko z przyrodą TPN, lecz także z życiem codziennym górali. Kultura mieszkańców Tatr wyróżnia się odrębną gwarą, strojem i zwyczajami. Na tym terenie wykształcił się również odrębny tatrzański styl architektoniczny.
Ekspozycja jest ósmą z kolei prezentacją bogactwa naszej przyrody. W minionych latach mogliśmy poznać walory innych parków narodowych: Białowieskiego, Poleskiego, Roztoczańskiego, Gór Stołowych, Kampinoskiego, Biebrzańskiego i Wigierskiego.
Ekspozycję można zwiedzać do końca stycznia 2006 r., w godzinach 9.00-17.00 (od wtorku do piątku) i 10.00-18.00 (w soboty i niedziele). Dla nauczycieli zainteresowanych tematem wystawy istnieje możliwość uczestnictwa w lekcji muzealnej prowadzonej przez pracowników Muzeum Techniki.
Andrzej Kulesza

"Nasz Dziennik" 2005-12-05

Autor: ab