W kolebce przemysłu naftowego
Treść
Skansen-Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce na Podkarpaciu to obiekt unikatowy nie tylko w skali Polski, ale także całego świata. To właśnie tu narodził się przemysł naftowy, tu żył przed laty jego twórca Ignacy Łukasiewicz. Dziś w Bóbrce można zobaczyć, jak wtedy wyglądały maszyny, urządzenia, a także technologie wykorzystywane w przemyśle naftowym. Dzięki zgromadzeniu wszystkich eksponatów w jednym miejscu zostaje ocalony dorobek naszych dziadów i młode pokolenie może go poznawać. W Bóbrce bowiem zachowały się świadectwa historii i rozwoju przemysłu naftowego od jego narodzin po czasy współczesne.
W skansenie, który położony jest wśród lasów na malowniczym terenie 12 kilometrów od Krosna, 6 kilometrów od Dukli i 15 od przejścia granicznego w Barwninku, zobaczyć można m.in. model starej kopanki, unikatowe pompy, sprężarki gazowe, silniki oraz kotły parowe. Dużą atrakcję dla zwiedzających stanowią dwa jeszcze czynne szybiki naftowe: "Franek" i "Janina", oraz kilka zapadlisk szybików z lat rozwoju kopalni 1854-1880. Zwiedzający to specyficzne muzeum chętnie zaglądają do zabytkowych drewnianych budynków z XIX wieku, w których mieściły się warsztaty mechaniczne, kuźnia, kotłownie, kieraty pompowe, magazyny oraz pomieszczenia administracyjne i mieszkalne. W tym miejscu warto wspomnieć, że do zwiedzania jest udostępniony dom, w którym przed laty mieszkał Ignacy Łukasiewicz. Tam zobaczyć można m.in. wspaniały, jeden z największych w kraju zbiór lamp naftowych. Obok domu otoczonego ogrodem-parkiem znajduje się popiersie Łukasiewicza. W pobliżu został wzniesiony budynek - pierwowzór górskiej stacji benzynowej Centrali Produktów Naftowych, przed którym prezentowane są unikatowe, oryginalne dystrybutory paliw z początkowych lat rozwoju stacji benzynowych.
W pawilonie wystawowym mieszczącym się przy wejściu do skansenu eksponowane są pamiątki związane z historią przemysłu naftowego. Zwiedzający mogą się zapoznać z modelem lampy naftowej skonstruowanej przez Łukasiewicza oraz z technologiami stosowanymi w tym przemyśle.
Czas spędzony w Skansenie-Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce jest wspaniałą lekcją historii, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które już nie wie, jak ciężka była praca w przemyśle, ile niebezpieczeństw czekało na tych, którzy decydowali się na pracę w tym sektorze. Warto ją przeżyć!
Małgorzata Pabis, Bóbrka
"Nasz Dziennik" 2005-08-29
Autor: ab