W Jezusie Bóg zwraca się do człowieka
Treść
Bóg, który jest źródłem prawdziwego życia, w Osobie Jezusa zwrócił się do człowieka w sposób nieoczekiwany, z wyjątkową konkretną bliskością, pełną miłości. Czeka też na odpowiedź człowieka, który buduje życie tak, jak gdyby Bóg nie istniał.
W niedzielne południe podczas spotkania z wiernymi na placu św. Piotra Benedykt XVI w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu podjął refleksję nad fragmentem Ewangelii św. Marka o kuszeniu Jezusa. Zwrócił uwagę na symboliczny wymiar pustyni, która może wskazywać na stan opuszczenia i samotności, gdzie nie ma wsparcia i pewności, a pokusa staje się silniejsza. Pustynia może też być azylem, jak w przypadku ludu Izraela, który uciekł z niewoli egipskiej i na pustyni w sposób szczególny doświadczył obecności Boga.
Ojciec Święty zwracał uwagę, że człowiek nie uniknie w życiu pokus, a jedną z nich jest "pokusa usunięcia Boga, zrobienia porządku o własnych siłach w sobie i w świecie, licząc jedynie na własne możliwości, jest ciągle obecna w historii człowieka". Benedykt XVI przypomina, że "czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże", dlatego też Bóg w konkretnym geście miłości do człowieka zesłał na ziemię swojego Syna, aby "wziąć na siebie grzech, aby zwyciężyć zło i przyprowadzić człowieka do świata Bożego". Ten gest Boga powinien mobilizować do odpowiedzi na wezwanie do nawrócenia.
Na zakończenie spotkania, pozdrawiając zgromadzonych, Ojciec Święty prosił także wiernych o modlitwę w intencji rozpoczętych wczoraj wieczorem tygodniowych rekolekcji, w których bierze udział Kuria Rzymska.
Agnieszka Gracz
Nasz Dziennik Poniedziałek, 27 lutego 2012, Nr 48 (4283)
Autor: au