W hołdzie wielkiemu misjonarzowi
Treść
Medale, odznaczenia, zdjęcia oraz szereg osobistych pamiątek można zobaczyć na wystawie poświęconej ks. kard. Adamowi Kozłowieckiemu w jego rodzinnej miejscowości – Hucie Komorowskiej. Warto przyjrzeć się życiu i dziełom kapłana, biskupa i kardynała, którego cenił cały świat.
Ekspozycja w Muzeum ks. kard. Adama Kozłowieckiego opowiada o życiu i działalności duszpasterskiej, społecznej i politycznej wybitnego misjonarza, który był nie tylko oddanym kapłanem, ale także orędownikiem i obrońcą wolności i praw człowieka. Pokazuje również formy pielęgnowania pamięci o człowieku, który szerzył ideę przebaczenia i pojednania.
Na wystawie, którą wczoraj otworzyli: ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, i ks. bp Edward Frankowski można zobaczyć m.in. oryginalne dokumenty, rzeczy osobiste, przedmioty codziennego użytku, wydawnictwa poświęcone osobie i działalności ks. kard. Kozłowieckiego, a także doktoraty honoris causa wielu uczelni, w tym m.in. Katolickiego Uniwersytetu Wschodniej Afryki w Nairobi czy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Na ekspozycji zgromadzono również medale i wyróżnienia, jak chociażby Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski przyznany za wybitne zasługi w pracy misyjnej, działalność na rzecz ludzi potrzebujących pomocy i za patriotyczną postawę rozsławiającą imię Polski na świecie czy chociażby Order Legii Honorowej przyznany ks. kard. Kozłowieckiemu w 2006 r. przez francuski rząd za szczególny wkład w rozwój szkolnictwa, służby zdrowia i ewangelizacji Zambii.
– Niósł wiarę, nadzieję i miłość potrzebującym duchowego wsparcia w placówkach misyjnych Zambii. Głosił, że tylko w Chrystusie jest źródło szczęścia i ratunek dla świata. Był nie tylko oddanym kapłanem i duszpasterzem, ale także odważnym obrońcą praw człowieka i orędownikiem niepodległości narodów. To bardzo ważne miejsce dla diecezji i wszystkich, którym leży na sercu dobro misji – uważa ks. bp Edward Frankowski.
Wystawę zorganizowaną przez diecezję sandomierską, Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic” i Muzeum ks. kard. Adama Kozłowieckiego można oglądać we wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele w godz. 8.00-16.00 w Hucie Komorowskiej.
Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w rodzinie hrabiowskiej, w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Zrzekł się majątku i wstąpił do zakonu Ojców Jezuitów. W czasie II wojny światowej był więźniem obozów Auschwitz i Dachau. Po wojnie wyjechał do Rzymu, a następnie na misje do Afryki. Tam organizował szkolnictwo, a następnie został pierwszym arcybiskupem i metropolitą Lusaki – stolicy ówczesnej Górnej Rodezji. Afryka stała się jego drugą ojczyzną, ojczyzną z wyboru. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Odegrał znaczącą rolę w dziele uzyskania przez Zambię pełnej suwerenności. Współpracował z Kongregacją Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi. W 1998 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł Adama Kozłowieckiego, jako pierwszego biskupa w historii Zambii, do godności kardynalskiej.
Kardynał Kozłowiecki zmarł 28 września 2007 r. w Lusace i zgodnie z jego życzeniem tam też został pochowany.
Nasz Dziennik Poniedziałek, 4 lutego 2013Autor: jc