Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W hołdzie Sławomirowi Skrzypkowi

Treść

Na frontonie siedziby Narodowego Banku Polskiego w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą byłego prezesa NBP Sławomira Skrzypka, który zginął w katastrofie smoleńskiej

Tablicę z krótkim biogramem zawierającym ważniejsze daty z życia oraz pracy w banku i ratuszu odsłoniła we wtorek po południu żona prezesa Dorota Skrzypek z synami oraz obecny prezes NBP Marek Belka. Inicjatorem i fundatorem tego pomnika pamięci są m.in. członkowie zarządu NBP: Eugeniusz Gatnar, Zdzisław Sokal, Jakub Skiba i Piotr Wiesiołek. Wcześniej uruchomili stronę internetową poświęconą pamięci Sławomira Skrzypka: www.skrzypekslawomir.pl. - Chciałabym z całego serca podziękować tym wszystkim wspaniałym osobom, które przyczyniły się do powstania tej pięknej tablicy i strony - wskazuje w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Dorota Skrzypek, zaznaczając, że jest to piękny prezent urodzinowy dla jej męża, który dziś obchodziłby swoje 49. urodziny. Jak dodaje, bardzo cieszy ją też fakt, że obok podstawowych informacji o mężu na inskrypcji znalazło się również nawiązanie do tego, że zginął w Smoleńsku w drodze na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej. - To jest dla mnie bardzo ważne, że - tak jak prosiłam - wzmianka o tym fakcie znalazła się na tej tablicy. Bo miejsce śmierci mojego męża i pozostałych 95 osób tej delegacji jest bardzo symboliczne - mówi Dorota Skrzypek. Zwłaszcza że tablica znajduje się w ruchliwym miejscu Warszawy i dzięki temu prawda o tych dwóch tragicznych dla naszego Narodu wydarzeniach zostanie utrwalona.
Tablica zawisła na frontonie siedziby NBP od strony ul. Świętokrzyskiej, nieopodal bramy, która w przyszłości będzie prowadziła do Centrum Pieniądza - multimedialnego muzeum, którego Skrzypek - jako inicjator - zostanie patronem. Prace nad uruchomieniem ośrodka trwają. Jedną z atrakcji muzeum, które w niebanalny sposób będzie uczyć o pieniądzu i świecie finansów, ma być m.in. skarbiec z pancernymi drzwiami, zabezpieczony laserowymi systemami alarmowymi, i "warsztat twórcy pieniądza". - Mój mąż zawsze powtarzał, że pieniądze na edukację to nie jest zbędny wydatek, tylko najlepsza inwestycja na przyszłość - podkreśla Dorota Skrzypek.
Sławomir Skrzypek był bliskim współpracownikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przed objęciem w 2007 r. urzędu szefa NBP był m.in. wiceprezydentem Warszawy (2002-2005), prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie był odpowiedzialny za kontrolę finansową struktur administracji rządowej i samorządowej oraz sektora bankowego. W stanie wojennym był skazany za działalność opozycyjną.

Marta Ziarnik

Nasz Dziennik Czwartek, 10 maja 2012, Nr 108 (4343)

Autor: au