Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W hołdzie ofiarom zbrodni

Treść

W czwartek, 15 bm., przy kościele garnizonowym w Jarosławiu odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Ofiar Katynia. Monument upamiętnia ofiary mordów, jakich dokonały służby NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 r.
Rozkaz wymordowania ponad 22 tysięcy bezbronnych jeńców polskich wydany został na wniosek Berii 5 marca 1940 r. Miesiąc później z rozkazu Stalina strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach byłego ZSRS blisko 22 tysiące polskich oficerów i policjantów - jeńców obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Wśród ofiar NKWD byli także mieszkańcy oraz urodzeni na terenach powiatów jarosławskiego i lubaczowskiego, a także oficerowie i żołnierze powołani na wojnę z Garnizonu "Jarosław" stacjonującego wówczas w mieście nad Sanem. To właśnie poległym żołnierzom oraz innym ofiarom bestialskich mordów poświęcony będzie pomnik Ofiar Katynia, stanowiący świadectwo skrytobójczych mordów dokonanych na polskich oficerach, a zarazem hołdem wobec tych, którzy złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny.
Rzeźba pomnika została odlana z brązu, zaś jego podstawa wykonana jest z czarnego i czerwonego granitu. Autorem monumentu jest jarosławianin, artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz. Jak nam wyjaśnił, symbolika monumentu jest dość złożona i opiera się na kilku elementach.
- Główną część stanowi element pionowy przedstawiający ostrze szczerbca zakończone dwoma skrzydłami orła symbolizującymi wartości duchowe, tak bliskie polskiemu rycerstwu. Z kolei dolna część - pozioma, przedstawia cztery skrzydła husarskie ubogacone elementami zbroi, przestrzelonych czaszek i czapek rogatywek z okresu II wojny światowej. Razem stanowi to element wertykalny wyrastający z podstawy pomnika, jakby pękniętej płyty grobowej w kształcie krzyża. Wszystko zaś budzi się jakby pod wpływem tchnienia spadającego orła, co można też kojarzyć ze zstąpieniem ożywczego Ducha lub jako powstanie rozumiane też jako budzenie się ofiar unoszących się ku nieśmiertelności - wskazuje Dariusz Jasiewicz.
Obok 180 nazwisk poległych w Katyniu, Charkowie i Miednoje na pomniku wyryto też symboliczne miejsca zsyłek na Sybir żołnierzy i ich rodzin. Z inicjatywą budowy pomnika wystąpił zarząd Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu oraz tamtejsza parafia pw. Chrystusa Króla. Odsłonięcie i poświęcenie monumentu odbędzie się w przyszły czwartek, 15 września, o godz. 16.00 przy kościele pw. Chrystusa Króla. Uroczystościom przewodniczyć będzie metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik. Główne wydarzenie poprzedzi ceremonia przekazania ziemi katyńskiej w niedzielę, 11 bm. W akcie wmurowania urn z ziemią wezmą udział m.in. uczestnicy V Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2005-09-09

Autor: ab