W hołdzie Janowi Pawłowi II
Treść
Msze św. o kanonizację Sługi Bożego Jana Pawła II, czuwanie pod oknem papieskim, Oratorium Leśniowskie "Siedem Pieśni Maryi" na Rynku Głównym to jedne z najważniejszych wydarzeń, którymi Kraków uczci 3. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. W tych dniach na terenie archidiecezji krakowskiej podjętych zostanie wiele przedsięwzięć duchowych i kulturalnych. 2 kwietnia na krakowskim Rynku Głównym o godz. 18.45 rozpocznie się Oratorium Leśniowskie "Siedem Pieśni Marii". Zabrzmi premierowe wykonanie oratorium Zbigniewa Książka i Bartka Gliniaka. Po koncercie zgromadzeni przejdą pod papieskie okno przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie o godz. 21.00 rozpocznie się spotkanie modlitewne "Wypłyń na głębię". - Za pośrednictwem telewizji będziemy się łączyć z Watykanem. Odmówimy dziesiątek Różańca Świętego razem z obecnym przy grobie Sługi Bożego Jana Pawła II ks. kard. Stanisławem Dziwiszem, metropolitą krakowskim, oraz ks. kard. Camillo Ruinim, wikariuszem na miasto Rzym - zapowiada ks. Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej. Już w niedzielę na krakowskich plantach zostanie otwarta wystawa "Jan Paweł II - Benedykt XVI. Maryja, młodzi, Stworzenie: wspólna droga", a w poniedziałek zaprezentowany zostanie zwycięski projekt architektoniczny Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", które ma być wzniesione w Krakowie Łagiewnikach. Na obchody 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II ojcowie bernardyni zapraszają w środę do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam trwać będzie modlitwa w intencji rychłej kanonizacji największego z pielgrzymów kalwaryjskich. Jak informuje o. Damian Muskus, kustosz sanktuarium, rocznicowe uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 modlitwą na umiłowanych przez Jana Pawła II Kalwaryjskich Dróżkach. O godz. 18.30 w kaplicy cudownego obrazu zostanie odmówiona modlitwa różańcowa, po której sprawowana będzie Eucharystia. W godzinie śmierci Jana Pawła II, czyli o godz. 21.37, rozkołyszą się kalwaryjskie dzwony. - Modlitwie na Drodze Krzyżowej oraz podczas Eucharystii towarzyszyć będzie płomień zapalony od świecy przy grobie Jana Pawła II, który dzień wcześniej zostanie przywieziony z Rzymu przez uczestników biegu "Fiaccola di Lolek" - wyjaśnia o. Muskus. Informacje dotyczące obchodów można znaleźć m.in. na stronach www.janpawel2.pl. Małgorzata Bochenek, Kraków "Nasz Dziennik" 2008-03-28
Autor: wa