W dworku Marii Konopnickiej
Treść
W sobotę, 17 września br., w dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu (woj. podkarpackie) rozpocznie się I Festiwal Operowy Żarnowiec 2005. Jeden z koncertów wieczornych będzie miał charakter patriotyczny i będzie dotyczył wyłącznie polskiej muzyki poważnej.
Pomysł zorganizowania festiwalu zrodził się podczas obchodów stulecia przekazania autorce "Roty" dworku w Żarnowcu jako daru od Narodu Polskiego. - Podczas tych wspaniałych uroczystości coś mnie natchnęło, aby w tym miejscu, które jest wyjątkową perełką na mapie kulturalnej Polski, zorganizować festiwal oper - wyjaśnia Marek Wiatr, dyrektor Festiwalu, śpiewak Opery Bytomskiej.
Impreza rozpocznie się 17 września o godz. 19.00 w plenerze "Skrzypkiem na dachu". W drugim dniu festiwalu zaplanowano galę operowo-operetkową z udziałem solistów Teatru Wielkiego z Łodzi, Opery Krakowskiej oraz Opery Bytomskiej. Kolejny dzień festiwalu to 30 września. Wtedy to odbędzie się koncert: "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". - Chcemy przypominać muzykę narodową, zwłaszcza dziś, kiedy młodzież odchodzi od polskości i jest zarzucana kulturą europejską. Trzeba utrzymać tę polskość - podkreśla dyrektor festiwalu.
Ten patriotyczny koncert będzie częściowo kameralny, a częściowo odbywać się będzie na zewnątrz, gdzie chór wykona utwory, jakie sto lat temu były śpiewane na powitanie Marii Konopnickiej, czyli "Rotę" oraz polskie pieśni patriotyczne. W dworku natomiast wystąpią soliści kapeli Cracoviensis: Jacek Ozimkowski, Klaudia Cieślik oraz Marek Wiatr. Artystom akompaniować będzie Barbara Penderecka.
W ostatnim dniu festiwalu - 1 października - jego uczestnicy wezmą udział w koncercie skrzypcowym: "Promocja młodych talentów".
Marek Wiatr ma nadzieję, że nie będzie to jedyny festiwal organizowany w Żarnowcu, i już myśli o kolejnych. - Myślę, że z czasem festiwal się rozwinie, że to będzie taki polski festiwal narodowy, w którego programie znajdą się różne arie, może całe spektakle operowe - wyjaśnia.
Bilety w cenie 10 zł można kupić w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, tel. (13) 435 20 13, oraz w Krośnieńskim Domu Kultury, tel. (13) 432 18 98.
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2005-09-16
Autor: ab