W duchowej stolicy loretanek
Treść
Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik
By na odpust Pan Bóg dał piękną pogodę, siostry loretanki odprawiły nowennę do Matki Bożej Loretańskiej. Aura była niesamowita. – Nasza Matka Boża sprawiła, że nie tylko nie padało, ale pięknie świeciło słońce i było gorąco – cieszy się s. Klara Bielecka CSL, przełożona wspólnoty zakonnej w Loretto.
Na niedzielny odpust przyszło pieszo i przyjechało łącznie 13 tys. pielgrzymów. Sanktuarium Matki Bożej w Loretto koło Wyszkowa znajduje się około 60 kilometrów od Warszawy. Jego początki sięgają 1928 r., kiedy to proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, bł. ks. Ignacy Kłopotowski, zakupił majątek Zenówka nad rzeką Liwiec.
Do niedawna było bardzo mało znane, a teraz ściąga coraz więcej pielgrzymów. Sanktuarium leży pośród sosnowych lasów Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, przy ujściu rzeki Liwiec do Bugu. Uroki przyrody tego miejsca, cisza, spokój koją zmęczone dusze ludzkie, pozwalają się zatrzymać, odpocząć, zastanowić się nad swoim życiem.
Od 1987 roku przybywa tu coraz więcej pątników. Ich napływ rozpoczął się od czasu, gdy ks. kard. Józef Glemp ogłosił kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej sanktuarium, dając tym samym możliwość zyskania odpustu w tym miejscu. Potem przyszedł rok jubileuszowy 2000 i sanktuarium stało się kościołem stacyjnym, do którego ludzie przybywali po odpust. Kolejnym takim ważnym punktem była beatyfikacja założyciela Zgromadzenia Sióstr Loretanek – ks. Ignacego Kłopotowskiego w 2005 roku. – Od tego czasu ludzie zaczęli przybywać tu do niego, bo wiedzą, że on powiedział, że nie będzie leniuchował w Niebie, ale orędował za tymi, którzy będą prosić go w potrzebie – zaznacza s. Klara. Dodaje, że na koronację figury Matki Bożej Pani Loretańskiej przybyło ponad 20 tysięcy pątników.
– Pielgrzymi są tutaj nieustannie. Każdego dnia przybywają pielgrzymki zorganizowane i pielgrzymi indywidualni. Na miejsce rekolekcji właśnie Loretto obrał sobie Ruch Rodzin Nazaretańskich, w najbliższym czasie przybędą do nas pracownicy Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego oraz rodziny adopcyjne z dziećmi. Organizujemy u nas rekolekcje, w których bierze udział coraz więcej chętnych – wyjaśnia s. Klara.
Pątnicy przynoszą do Matki Bożej swoje trudne sprawy i tu znajdują pocieszenie. – Wielu potrzebujących wyprasza tu potrzebne im łaski. Świadczą o tym chociażby wota, które tu przynoszą, oraz świadectwa, jakie otrzymujemy. Najwięcej osób dziękuje Matce Bożej za dar macierzyństwa. Mówią o tym, że mieli problem z poczęciem dziecka, a Maryja dała im płodne macierzyństwo. Nasza Loretańska Pani wprowadza też pokój w skłócone, rozpadające się rodziny. Często, gdy zdecydują się na rozstanie i przybędą do Loretto, Maryja sprawia, że małżonkowie wracają do siebie – opowiada s. Klara.
Są też i uzdrowienia. Pani Zofia, której jeszcze przed rokiem lekarze nie dawali szans na przeżycie, dziś cieszy się zdrowiem. Swoje uzdrowienie zawdzięcza właśnie Loretańskiej Pani. A było z nią naprawdę źle, przez dłuższy czas, kiedy niewydolne stały się jej nerki, układ oddechowy i układ krążenia, była w śpiączce. Wówczas jej bliscy modlili się na różańcu, odmawiali Nowennę Pompejańską, uczestniczyli 8 września 2013 w odpuście w Loretto, prosząc Matkę Bożą o cud uzdrowienia. I stał się cud. Kobieta opowiadała o tym, że przez cały czas choroby towarzyszyła jej Matka Boża z ciemnoskórą twarzą.
Loretto to duchowa stolica całego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. To miejsce rekolekcji, spotkań, konferencji, wypoczynku, składania ślubów zakonnych. To właśnie w tym miejscu znajduje się sarkofag z relikwiami bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. – Tu czuje się jego obecność. Przebywając tu, chodzimy niemal po jego śladach. Przy jego relikwiach wiele osób wymodliło już konieczną i upragnioną pracę i poprawę swojego bytu. On naprawdę pomaga, zwłaszcza tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej – zaznacza s. Klara.
Budowę nowej świątyni w Loretto można wesprzeć poprzez wpłatę na konto bankowe: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej Nr rachunku: 83 1600 1127 1847 9095 0000 0001 z dopiskiem: Dar na cele kultu religijnego: budowa kościoła w Loretto.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik, 11 września 2014
Autor: mj