Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W drodze do Królowej Polski

Treść

(FOT. M. MAREK)

Kilka tysięcy pielgrzymów wyruszyło wczoraj w 34. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej na Jasną Górę. Także wczoraj do Królowej Polski wyszła ze stolicy XXIII Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. W tym roku po raz pierwszy weźmie w niej udział grupa 25 bezdomnych, którzy w czasie drogi będą pomagać niepełnosprawnym. Dziś na pątniczy szlak dołączą w ramach 303. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

Pielgrzymów w kościele akademickim św. Anny żegnał ks. kard. Kazimierz Nycz. Zachęcał pątników do uwielbiania Boga i dziękczynienia „za wielkie dzieła, które dzieją się w Kościele i w świecie”. Zwrócił też uwagę, że tegoroczne pielgrzymki „wychodzą ze stolicy Polski w dniach, w których przeżywamy 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, które pozbawiło życia ponad 200 tysięcy ludzi”. Pątników prosił o szczególną modlitwę w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymom, którzy wyruszyli na szlak z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną, towarzyszy hasło „Ostatnie słowa, ostatnie czyny…”. „Chcemy w czasie tegorocznej wędrówki pochylić się nad słowami Jezusa wypowiedzianymi z wysokości krzyża. Pragniemy modlić się do Boga za przyczyną Maryi o to, aby świat poznał miłość Ojca objawioną w swoim Synu Jezusie Chrystusie” – podkreślali organizatorzy pielgrzymki akademickiej.

Po raz pierwszy w tym roku do XXIII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę dołączyło 25 bezdomnych, którymi opiekują się warszawscy kapucyni. Agnieszka Niepiekło, koordynator projektów Fundacji Kapucyńskiej, mówi, że pielgrzymka jest dla bezdomnych istotnym czasem na zyskanie siły do podniesienia się oraz wzmocnienia. – Poprzez pielgrzymkę i opiekę nad niepełno- sprawnymi bezdomni będą mogli wzmocnić się w poczuciu odpowiedzialności za drugiego człowieka, a także przekroczą granicę swojego egoizmu. Możliwe, że te osoby zmotywują się na tyle, iż podejmą konkretną pracę w wyjściu z bezdomności – podkreśla.

Z Warszawy wyruszyła dziś także Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus”. Jak podkreśla Bogdan Niewiadomski, przewodniczący ruchu „Totus Tuus” w diecezji warszawsko-praskiej, jest to jedna z nielicznych pielgrzymek w tak dużym stopniu zorganizowana przez świeckich oraz jedyna pielgrzymka, która posiada oddzielną grupę dla dzieci. W pielgrzymce uczestniczy duża liczba młodych kapłanów oraz kleryków z warszawsko-praskiego seminarium na Tarchominie.

Dziś ze stolicy wyruszy 303. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Pielgrzymom towarzyszyć będą słowa zawierzenia św. Jana Pawła II – Totus Tuus (Cały Twój). – W naszej pielgrzymce w codzienności odkrywamy, że wiara i niewiara, zaufanie i podejrzliwość, światło i ciemność, dobro i zło, życie i śmierć sąsiadują i obcują ze sobą. Każda istota ludzka zmuszona jest do zajęcia stanowiska i podjęcia decyzji, którą wersję życia wybrać oraz z której kamery patrzeć na życie. Z naszych wyborów rodzą się konsekwencje i skutki w życiu – podkreśla o. Marek Tomczyk, kierownik 303. WPP.

Także dziś z Wawelu pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego” wyruszy 34. Piesza Pielgrzymka Krakowska. Będzie ona podziękowaniem za kanonizację św. Jana Pawła II oraz duchowym przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Już od 1981 roku pątnicy z Krakowa swój trud ofiarowują w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny.

MP
Nasz Dziennik, 6 sierpnia 2014

Autor: mj