Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W czwartek 81. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

Treść

Posłowie PiS przygotowali projekt uchwały upamiętniający rocznicę Rzezi Wołyńskiej. W czwartek przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości liczą, że projekt poprą wszystkie siły polityczne w polskim parlamencie.

Poseł Joanna Lichocka powiedziała, że to nie jest projekt, który dzieli, a który łączy wszystkich Polaków chcących pamiętać o tym, co się zdarzyło i chcących przebaczyć. Poseł przytoczyła fragment uchwały.

„W 81. rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli Sejm RP oddaje hołd ofiarom i upomina się o pamięć o nich, o tym ludobójstwie, jakie stało się udziałem mieszkańców wschodnich terenów Polski, w przytłaczającej większości Polaków, ale także m.in.: Ormian, Czechów, Żydów. Do dziś ofiary tej zbrodni nie mają swoich grobów, nie dokonano ekshumacji, nie przeprowadzono ich godnych pochówków” – mówiła Joanna Lichocka.

Poseł Zbigniew Rau powiedział, że projekt uchwały Sejmu został przedłożony w czasie, gdy „Polska i Ukraina nie były nigdy tak blisko siebie”. Parlamentarzysta przyznał jednocześnie, że do zabliźnienia ran potrzebne są dwie strony.

Rana, jaką jest pamięć Wołynia, pamięć Zbrodni Wołyńskiej musi ulec zabliźnieniu, ale sami nie jesteśmy w stanie tego dokonać. Do tego jest nam potrzebna partnerska współpraca oparta na wzajemnym zrozumieniu i szacunku z bardzo ciężko obecnie doświadczanym narodem ukraińskim – podkreślił Zbigniew Rau.

11 lipca 1943 roku doszło do tzw. Krwawej Niedzieli. To było apogeum rzezi Wołyńskiej. Ukraińscy nacjonaliści napadli na ponad 100 miejscowości.

Zgodnie z najnowszymi szacunkami polskich badaczy w latach 1939-1947 zginęło nawet ponad 120 tys. obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 10 lipca 2024

Autor: dj