Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Bykowni powstanie cmentarz

Treść

Ambasador RP na Ukrainie Jacek Kluczkowski podkreślił w poniedziałek podstawową rolę polskich naukowców w odkryciu tam śladów ludobójstwa NKWD dokonanego na polskich oficerach, zapowiadając powstanie Memoriału Polskich Ofiar oprawców stalinowskich. W gmachu ambasady polskiej w Kijowie odbyła się konferencja prasowa grupy archeologów z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, poświęcona wynikom prac ekshumacyjnych masowych grobów ofiar zbrodni stalinowskich w Bykowni.

- Podkijowska Bykownia to polska nekropolia, którą państwo odkryli - podkreślił ambasador, zwracając się do polskich naukowców. Zaznaczył, że dzisiaj trudno jest przecenić ogrom pracy ekipy polskich archeologów na czele z prof. Andrzejem Kolą. Przeprowadzone w bieżącym roku badania okazały się przełomowe, ponieważ udowodniono archeologicznie, że w strefie specjalnej NKWD w 1940 roku grzebano rozstrzelanych w ramach zbrodni katyńskiej polskich oficerów. - W tym miejscu ma powstać Memoriał Polskich Ofiar oprawców stalinowskich - zapowiedział ambasador Jacek Kluczkowski, zauważając, że w prawie każdym obwodowym mieście Ukrainy można odnaleźć ślady polskich ofiar reżimu komunistycznego.
Kierownik ekipy naukowej prof. Andrzej Kola poinformował, że podczas prac archeologicznych i ekshumacji szczątek w lesie bykowniańskim ekipę naukową Uniwersytetu Toruńskiego najbardziej interesowały polskie ofiary z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, na której znalazło się 3,5 tys. osób. Nie zachowały się żadne źródła archiwalne w tej sprawie, dlatego identyfikacja polskich oficerów, internowanych, a potem rozstrzelanych przez NKWD, zależała prawie wyłącznie od prac polskich archeologów. Trudność identyfikacji polegała na tym, że został naruszony porządek anatomiczny zwłok po tzw. porządkowaniu cmentarza przez władze sowieckie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Nie zachowały się także dokumenty. Natomiast polskie monety emisji 1939 roku, medaliki i inne przedmioty kultu świadczą, że to szczątki polskich oficerów z listy katyńskiej. Specjaliści z Torunia zbadali 18 polskich grobów podczas swojej pracy od lipca do września 2006 roku. Ogólnie zlokalizowano 180 grobów kryjących przeważnie szczątki obywateli sowieckich: Ukraińców, Polaków i Rosjan. W każdym grobie enkawudziści grzebali 50-60 ciał rozstrzelanych ofiar. Zbadano 1,5 ha terenu cmentarza bykowniańskiego.
Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

"Nasz Dziennik" 2006-09-20

Autor: wa