W agroturystyce coraz popularniejsza edukacja
Treść
Tak, polska agroturystyka swoją ofertę zaczęła rozwijać w sposób przyspieszony. Baza noclegowa jest już tylko niezbędnym pretekstem do przyciągnięcia gości. Natomiast właściciele gospodarstw agroturystycznych prześcigają się w pomysłach. Tym bardziej że nierzadko mają w swoim sąsiedztwie konkurencję, z którą warto współpracować, ale jednocześnie warto jest czymś oryginalnym od tej konkurencji odróżnić. Jedną z coraz bardziej popularnych ofert jest działalność edukacyjna.
Edukacja w agroturystyce
Tylko na początek powstaje pytanie - czy działalnością agroturystyczną są wizyty klas szkolnych w celu poznania pracy na roli? Dzieci nawet czasem uczestniczą w jesiennych wykopkach, tak pogardzanych przez ostatnie lata jako przeżytek dawnego systemu. Odpowiedź nie jest prosta - nikt bowiem właścicielowi gospodarstwa za te wizyty nie płaci, nawet najczęściej on sam proponuje symboliczne kiełbaski przy ognisku. Ma jednakowoż niezłą promocję, jeśli zadba o to medialnie.
Mimo to efekt oferty edukacyjnej w gospodarstwie agroturystycznym jego właściciele doceniają coraz bardziej. Przykładami może być choćby agroturystyka w mazowieckim lub warmińsko-mazurskie. W pierwszym z wymienionych regionów bardzo często proponuje się poznawanie zabytków, na Warmii i Mazurach również zabytki, ale dominuje poznawanie osobliwości przyrodniczo-geograficznych. Nawet jedno z gospodarstw proponuje wspólną obserwację nieba.
Ścieżki edukacyjne
Bardzo dobry efekt, również, dają ścieżki edukacyjne, czyli ustawione przy drodze prowadzącej do gospodarstwa plansze dotyczące tematycznie na przykład tutejszych osobliwości przyrody. Plansze zwykle są opracowane graficznie tak, by przyciągały wzrok. Na takie przedsięwzięcie można zdobyć środki zewnętrzne choćby z konkursów dla organizacji pozarządowych ogłaszanych przez gminę lub marszałka. Oczywiście nie zapominajmy o właścicielach gruntów, na których będą stały plansze. Najlepiej jest to robić w współpracy z nadleśnictwem, które ma w swoich zadaniach działalność edukacyjną. Czasem chętnie partycypuje w tym wójt lub burmistrz.
Lokalne muza i...
To już też coraz częściej spotykany element działalności gospodarstwa agroturystycznego. Mini-muzea, najczęściej z eksponatami etnograficznymi, czasem z dokumentami dotyczącymi historii regionu. Bywa że gospodarz zbiera po prostu wszelkie starocie i je eksponuje.
Ponadto właściciele gospodarstw agroturystycznych często uczestniczą w różnych lokalnych działaniach związanych z tożsamością tutejszej społeczności. Bywa ze są członkami lokalnego stowarzyszenia lub zespołu muzycznego. A to zawsze się opłaci, nie tylko w aspekcie promocji...
Autor: Silesian