Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Vivaldi i Arte dei Suonatori

Treść

Trzeba poznać album niecodzienny i wyjątkowy, który zarejestrowali dla holenderskiej firmy angielska skrzypaczka Rachel Podger i polska orkiestra barokowa Arte dei Suonatori. Efektem tej współpracy jest zbiór koncertów skrzypcowych ks. Antonia Vivaldiego "La Stravaganza". Album zdobył już mnóstwo prestiżowych wyróżnień: brytyjski miesięcznik "Gramophone" uznał go za najlepsze nagranie w kategorii "instrumentalna muzyka barokowa", a 12 października może zdobyć tytuł "płyty roku". "La Stravaganza" otrzymała już wyróżnienia kilku innych pism muzycznych, m.in. francuskiego "Diapazonu", czy tytuł płyty miesiąca polskiego magazynu "Muzyka 21".

Orkiestra Arte dei Suonatori jest inicjatorem i głównym bohaterem festiwalu "Muzyka dawna - persona grata" oraz festiwalu "Muzyka w Raju", który odbywał się w seminarium w Paradyżu. Koncerty skrzypcowe ze zbioru "La Stravaganza" ks. Vivaldiego nagrano właśnie w kościele seminaryjnym w Paradyżu. Wydała je znana holenderska firma Channel Classics, a producentem albumu był wpływowy recenzent "Gramophone" Jonathan Freeman-Attwood. To już druga płyta wydana przez poznańską orkiestrę; pierwszą były utwory Telemanna zarejestrowane z flecistą Danem Laurinem (BIS).
Obecnie wśród młodych ludzi, choć nie tylko, najmodniejsza jest muzyka dawna i wykonanie na dawnych instrumentach. Orkiestra Arte dei Suonatori powstała w 1993 r. Skupia młodych, utalentowanych instrumentalistów - zafascynowanych dawną muzyką, a jednocześnie żądnych nowych doświadczeń w postaci współpracy z różnymi muzykami ze świata. Ta zdolność do natychmiastowego przystosowania się do osobowości i stylu pracy rozmaitych koncertmistrzów i dyrygentów wpłynęła na Rachel Podger, by nagrać Vivaldiego z tymi muzykami. Angielska skrzypaczka współpracuje z takimi uznanymi sławami, jak: Trevor Pinnock, Andrew Manze, The English Concert i The Academy of Ancient Music.
Dwanaście koncertów ze zbioru "La Stravaganza" Vivaldiego powstało ok. 1714 r., które po "Czterech porach roku" i "L'Estro armonico" są chyba najbardziej znanymi koncertami Vivaldiego.
Wykonanie, które otrzymujemy na dwupłytowym albumie, jest interesujące. Chociaż każdy znawca i wielbiciel twórczości "Rudego Księdza" sam oceni, czy podoba mu się akurat to wykonanie. Muzycy Arte dei Suonatori dbają, by te z pozoru jednostajne koncerty Vivaldiego nie nużyły - stosują kontrasty rytmiczne i dynamiczne. Muzyka Vivaldiego jest ognista, żywiołowa i bardzo kolorowa.
Warto poznać tę płytę, choćby dlatego że nieczęsto polscy artyści zdobywają takie uznanie na Zachodzie, a od czasu Krystiana Zimermana to pierwszy taki sukces. Na koniec mam tylko jedną uwagę pod adresem poznańskiej orkiestry: wydała już zagranicą dwie płyty z repertuarem światowym, nadeszła chyba najwyższa pora, by zacząć wreszcie propagować na koncertach w Polsce w ramach "Muzyka dawna - persona grata" muzykę polską, a dla zagranicznej firmy nagrać np. Jarzębskiego, Gorczyckiego, Sarzyńskiego, Milwida i inne skarby polskiej kultury muzycznej.
ks. Arkadiusz Jędrasik

Antonio Vivaldi (1678-1741), La Stravaganza, Rachel Podger - skrzypce, Arte Dei Suonatori, Channel Classics CCS 19598 (2003), CMD Opole, tel. (77) 457 60 63, e-mail: cmd@cmd.pl
Nasz Dziennik 13-10-2003

Autor: DW