Przejdź do treści
Przejdź do stopki

VI Światowe Spotkanie Rodzin w Meksyku

Treść

- Jeżeli polityk chce dbać o przyszłość narodu, to musi dbać o to, by rodzina była zjednoczona, zdrowa, silna i żeby w niej było przekazywane życie - powiedział ks. prałat Grzegorz Kaszak, sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny. Kwestie polityki i ustawodawstwa prorodzinnego, problem rodzin zmuszonych do migracji były głównymi tematami poruszanymi w czasie drugiego dnia kongresu teologiczno-duszpasterskiego, który jest pierwszym etapem VI Światowego Spotkania Rodzin odbywającego się w mieście Meksyk. Drugi dzień VI Światowego Spotkania Rodzin rozpoczął się nabożeństwem Słowa Bożego, któremu przewodniczył ks. kard. Christian Wiyghan Tumi z Douala w Kamerunie. Po nich miała miejsce uroczysta intronizacja obrazu Matki Bożej z Guadalupe, patronki meksykańskiej ziemi.
Dokończenie na s. 9

- Oklaski, które witały Matkę Bożą, świadczą o tym, że naród meksykański jest narodem maryjnym i Matka Boża z Guadalupe jest ich patronką, do której są serdecznie przywiązani - zauważył obecny w Meksyku ks. bp Stanisław Stefanek, ordynariusz łomżyński. Zwrócił uwagę, że na Spotkaniu Rodzin, które przepełnione jest ogromnym entuzjazmem uczestników, widać charakterystyczną nie tylko dla Meksyku, ale i dla innych regionów, prawidłowość. - Jeżeli kultura sięga głębiej, jeżeli sięga bardzo racjonalnych przesłań, takich jak wierność, miłość, ofiarność, to ta kultura opiera się zawsze na rodzinie - powiedział ksiądz biskup w rozmowie z Telewizją Trwam i Radiem Maryja.
Bardzo wartościowym punktem programu kongresu było spotkanie ponad czternastu środowisk prorodzinnych, które dzieliły się świadectwami, w jaki sposób, tworząc małe wspólnoty, towarzyszą rodzinie i pomagają jej w wychowywaniu dzieci. Sesji tej przewodniczył ks. kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
W Godzinę Miłosierdzia obecni na Światowym Spotkaniu Rodzin Polacy zebrali się na Eucharystii, na którą zaprosił przewodniczący polskiej delegacji ks. bp Stefanek.
Ksiądz prałat Grzegorz Kaszak, sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny, mówiąc o temacie, jaki towarzyszy spotkaniu, zwrócił uwagę, że rodzina jest obecnie nieustannie przedmiotem ataków, a co gorsza, próbuje jej się powoli odbierać jej podstawowe funkcje, jakie od początku były przewidziane w planie Bożym, takie jak przekazywanie życia czy wychowywanie dzieci, co jest ze szkodą i dla rodziny, i dla społeczeństwa. - My niejako musimy przypominać i uświadamiać same rodziny, jakie są ich obowiązki, trudy, ale i radości - podkreślił ksiądz prałat w rozmowie z Radiem Maryja. - Dlatego mamy nadzieję, że kiedy uczestnicy wrócą do swoich krajów, będą nowym bodźcem dla duszpasterstwa rodzin - dodał. Ksiądz prałat zachęcił - także polityków, by nie bać się wspierać rodziny, zwłaszcza te "hojnie współpracujące z Panem Bogiem", czyli rodziny wielodzietne. - Jeżeli polityk chce dbać o przyszłość narodu, to musi dbać o to, by rodzina była zjednoczona, zdrowa, silna i żeby w niej było przekazywane życie - podkreślił.
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny wyraził również zadowolenie, że Radio Maryja i Telewizja Trwam jako jedyne media z naszego kraju tak obszernie relacjonują spotkanie w Meksyku. - Bardzo się cieszę, że Radio Maryja i Telewizja Trwam są zawsze blisko rodzin - dodał.
Wśród poruszanych kwestii drugiego dnia obrad były m.in. zagadnienia związane z migrującą rodziną, rola mediów w kształtowaniu rodziny oraz kwestie polityki prorodzinnej i prawodawstwa. O polskim doświadczeniu w kształtowaniu polityki prorodzinnej mówiła dr Maria Smereczyńska z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.
Dziś wieczorem rozpocznie się drugi etap Światowego Spotkania Rodzin. Zaplanowano czuwanie modlitewne połączone ze świadectwami rodzin z całego świata, w czasie którego uczestnicy będą odmawiać m.in. Różaniec. Odbędzie się ono w sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe. Transmisja w Radiu Maryja i Telewizji Trwam rozpocznie się o godz. 23.30 czasu polskiego. Jutro natomiast będzie miała miejsce uroczysta Eucharystia, w czasie której na żywo swoje przesłanie do uczestników spotkania skieruje Ojciec Święty Benedykt XVI. Transmisja tej Mszy św. rozpocznie się w Radiu Maryja i Telewizji Trwam o godz. 16.00 czasu polskiego.
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-01-17

Autor: wa