Przejdź do treści
Przejdź do stopki

VI Światowe Spotkanie Rodzin w Meksyku

Treść

"Rodzina szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich" to hasło przewodnie rozpoczynającego się dziś w mieście Meksyk VI Światowego Spotkania Rodzin. Jak informuje Papieska Rada ds. Rodziny, uczestniczyć w nim będzie ponad milion katolików z 98 krajów świata. Nie zabraknie także polskiej delegacji, na czele której stoi ks. bp Stanisław Stefanek, wiceprzewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

- Oficjalna polska delegacja liczy 12 osób. Wśród nich są dwa małżeństwa - Mirosława i Paweł Kwasowie oraz Jadwiga i Jacek Pulikowscy, a także duszpasterze rodzin - mówi ksiądz biskup Stanisław Stefanek. Jednak jak dodaje, grupa Polaków w Meksyku jest większa, gdyż na Światowe Spotkanie Rodzin pojechały także około 20-osobowe grupy z diecezji krakowskiej i częstochowskiej oraz rodziny polonijne ze Stanów Zjednoczonych.
Pierwszy punkt programu - Kongres Teologiczno-Pastoralny otworzy ksiądz kardynał Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Sam wskazał, że Kongres ma ukazać duszpasterską funkcję rodzin oraz podkreślić rolę stowarzyszeń prorodzinnych. Podczas Kongresu nie zabraknie polskich akcentów. Już pierwszego dnia przewodniczącym popołudniowej części obrad będzie ksiądz kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Drugiego dnia w programie organizatorzy przewidzieli wystąpienie dr Marii Smereczyńskiej, rzecznika Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, która powie o roli polityki prorodzinnej jako pomocy rodzinom w wychowaniu do wartości, w piątek zaś jednym z prelegentów będzie dr inż. Antoni Zięba, którego wystąpienie wpisze się polskie hasło duszpasterskie na bieżący rok liturgiczny "Otoczmy troską życie". Powie on o znaczeniu światowej modlitwy w intencji życia. W czasie Kongresu prelegenci podejmą tematy dotyczące także innych aspektów życia rodzin - np. problem rodzin niepełnych, wychowawcze powołanie rodziny.
Ważnym zagadnieniem będzie tematyka etyczna. Kongres wzywa rodziny świata, aby sprzeciwiały się ustawodawstwu legalizującemu zabijanie dzieci nienarodzonych, eutanazję czy szybkie rozwody. "Rodziny katolickie muszą podjąć wyzwanie ze strony niewielkich, ale aktywnych grup nacisku, które są silnie zideologizowane i dysponują poważnymi środkami materialnymi" - czytamy w dokumencie wydanym przez Papieską Radę ds. Rodziny.
Drugim etapem VI Światowego Spotkania Rodzin będzie sobotni wieczór świadectw rodzin z całego świata i modlitwa różańcowa. W ostatniej chwili zaszła zmiana, spotkanie odbędzie się w sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe. Następnego dnia na zakończenie spotkania w tym samym miejscu będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego księdza kardynała Tarcisio Bertone. Ojciec Święty Benedykt XVI skieruje do uczestników dwa przesłania - w czasie inauguracji zostanie zaprezentowane papieskie orędzie na VI Światowe Spotkanie Rodzin, zaś na koniec Ojciec Święty uzyska kontakt z Meksykiem za pomocą łączy satelitarnych.
Co trzy lata Ojciec Święty zaprasza katolickie rodziny z całego świata do wybranego miejsca, aby zaproponować wspólny dialog na temat zadań rodziny we współczesnym świecie oraz by zgromadzić je na modlitwie. Światowe Spotkania Rodzin na podobieństwo młodzieżowych kongresów katolików z całego świata zainicjował Jan Paweł II. Każde spotkanie organizuje Papieska Rada ds. Rodziny przy Stolicy Apostolskiej wraz z kościołem diecezjalnym w miejscu, w jakim ma ono się odbyć. Benedykt XVI na to spotkanie w 2009 roku wybrał stolicę Meksyku na kontynencie północnoamerykańskim.
Przebieg spotkań można śledzić w internecie na stronie: www.emf2009.com. Główne sobotnie i niedzielne uroczystości będą transmitowane w Radiu Maryja. W sobotę początek transmisji o godz. 23.30, a w niedzielę o godz. 16.00.
Katarzyna Cegielska
"Nasz Dziennik" 2009-01-14

Autor: wa