Przejdź do treści
Przejdź do stopki

VI Światowe Spotkanie Rodzin w Meksyku

Treść

Powinniśmy nie tylko koncentrować się na obronie chrześcijańskiego ideału małżeństwa i rodziny, ale przede wszystkim trzeba go odkrywać i żyć nim w całej pełni oraz pokazywać go światu bardziej przez czyny i słowa. Zwrócono na to uwagę w czasie pierwszego dnia Kongresu Teologiczno-Duszpasterskiego, który stanowi pierwszy etap rozpoczętego w mieście Meksyk VI Światowego Spotkania Rodzin. Kongresowi, na którym poruszane są najaktualniejsze zagadnienia dotyczące małżeństwa i rodziny, towarzyszy wspólna modlitwa za Kościół domowy na całym świecie. Spotkanie zorganizowane przez Papieską Radę ds. Rodziny i archidiecezję meksykańską przebiega pod hasłem: "Rodzina szkołą wartości ludzkich i chrześcijańskich".

VI Światowe Spotkanie Rodzin rozpoczęło się uroczystym nabożeństwem pod przewodnictwem metropolity Monterrey ks. kard. Francisca Roblesa Ortegi. Następnie uroczystego otwarcia w centrum wystawowym Expo Bancomer w mieście Meksyk Kongresu Teologiczno-Duszpasterskiego, który stanowi pierwszą część Światowego Spotkania Rodzin, dokonał ks. kard. Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Wziął w nim także udział Prymas Meksyku ks. kard. Norberto Rivera Carrera, metropolita miasta Meksyk. Na inauguracyjną sesję przybył też Felipe Calderón Hinojosa, prezydent Meksyku, wraz z małżonką Margaritą Zavalą.

Rodzina wartością społeczeństwa
Prezydent w swoim przemówieniu nie ukrywał przywiązania do wartości chrześcijańskich, do wartości rodzinnych. Poruszył m.in. problem obecny na całym świecie, czyli narkomanię, którą uznał za niewolę XXI wieku. Zauważył, że ten problem jest spowodowany kryzysem rodziny. Ludzie, którzy zaczynają brać narkotyki czy wchodzą na drogę przemocy, bardzo często dotknięci są problemami dysfunkcji w ich rodzinach. Jak zauważył o. Piotr Andrukiewicz CSsR z Radia Maryja, relacjonując z Meksyku pierwszy dzień obrad, obecność prezydenta była znakiem, że Światowe Spotkanie Rodzin jest również przez władze państwowe postrzegane jako wydarzenie bardzo ważne.
Obecny na Światowym Spotkaniu Rodzin ordynariusz diecezji łomżyńskiej ks. bp Stanisław Stefanek, członek Papieskiej Rady Rodziny i wiceprzewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny, w rozmowie z Telewizją Trwam i Radiem Maryja zwrócił uwagę, że ok. 40-minutowe przemówienie prezydenta kraju było kompletnym wykładem nauki na temat rodziny, które zostało przyjęte bardzo serdecznie. Jak zauważył ksiądz biskup, prezydent Meksyku reprezentuje "zdrową i zdecydowaną postawę wobec rodziny, którą nazywa nauczycielką wartości ludzkich i wartości chrześcijańskich". Wyjaśnił, że prezydent bardzo często przenosił na teren ekonomii i polityki rolę rodziny jako podstawowej komórki społecznej, co - jak zauważył pasterz Kościoła łomżyńskiego - jest dosyć łatwo pomijane w naszym kraju, a wszelkie kryzysy, także ten, który obecnie przeżywa świat, będą łatwe do opanowania, jeżeli rodzina dobrze wypełni swoje zadania. Jak przypomniał ks. bp Stefanek, na Kongresie już od początku zostało powiedziane, że to rodzina może oszczędzać, to rodzina wychodzi z nowymi inicjatywami, dlatego nie można jej pomijać w ekonomii i polityce.
Na Kongresie poruszane są m.in. kwestie etyczne dotyczące życia małżeńskiego i rodzinnego. Jak zauważa ks. bp Stefanek, obecnie pewne środowiska robią wszystko, żeby zagłuszyć prawdę o rodzinie. - Ale cel jest jeszcze trochę bardziej przewortny, ażeby wmówić ludziom, że wolność to przyszłość świata, że ta wolność oznacza zupełne zrzucenie z siebie jakichkolwiek praw moralnych. Pozostaje zatem właściwie tylko regulacja praw, które ustanawiają parlamenty i których pilnują służby specjalne - zauważa ks. bp Stefanek. Zawraca uwagę, że jest to próba budowy "nowego świata". - W ramach tej budowy zabijanie dzieci poczętych, niszczenie rodzin jest jednym z elementów zawsze priorytetowych - dodał. Wobec tego - jak zaznaczył - tym bardziej trzeba głośno przypominać prawdę Ewangelii, także przez takie wydarzenia, jak odbywające się w Meksyku Światowe Spotkanie Rodzin.

Jan Paweł II żyje w rodzinach
W pierwszych wystąpieniach wprowadzających w tematykę całego Kongresu, a zwłaszcza w wystąpieniu ks. kard. Antonellego, duże emocje wzbudzało wspominanie wielkiego inicjatora Światowych Spotkań Rodzin, Sługi Bożego Jana Pawła II. Jak zauważył o. Piotr Andrukiewicz na antenie Radia Maryja, obecny światowy Kongres podejmuje wszelkie inicjatywy zaproponowane już przez Papieża Polaka. Obecni na wspomnienie Papieża Polaka reagują brawami, a nawet owacją na stojąco.
Bardzo pozytywnie przyjęto przemówienie o. Raniero Cantalamessy, kaznodziei domu papieskiego, który wskazał podstawy biblijne małżeństwa i rodziny. Przypominał, że chrześcijanie powinni na nowo sięgnąć do tego biblijnego ideału małżeństwa i rodziny, do tego zamysłu Stwórcy wobec mężczyzny i kobiety. Zwrócił także uwagę, że powinnyśmy nie tylko koncentrować się na obronie ideału chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny, ale przede wszystkim powinnyśmy odkrywać go i żyć nim w całej pełni, i pokazywać go światu bardziej przez czyny i słowa.
W Kongresie uczestniczy 29 kardynałów, ponad 200 biskupów i około 7,5 tys. wiernych z 67 krajów. Ostatnim krajem, który zgłosił swój udział w spotkaniu, jest Pakistan. Wśród przemówień, których w ciągu dnia wygłaszanych jest kilka, znajdą się także dwa wystąpienia prelegentów z Polski - dr Marii Smereczyńskiej, rzecznika Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich, oraz inż. Antoniego Zięby. Równolegle z Kongresem odbywają się Targi Expo Familia.
Jutro natomiast rozpocznie się drugi etap VI Światowego Spotkania Rodzin. W sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe będzie miał miejsce wieczór świadectw rodzin z całego świata i modlitwa różańcowa. W niedzielę (o godz. 16.00 naszego czasu) ks. kard. Tarcisio Bertone, legat papieski, będzie przewodniczył Eucharystii na zakończenie spotkania. Ojciec Święty Benedykt XVI skieruje do jej uczestników przesłanie za pomocą łączy satelitarnych.
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-01-16

Autor: wa