Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ustawki w Lidze Mistrzów

Treść

Jeden z meczów Ligii Mistrzów, który rozgrywano w Anglii, mógł być ustawiony, podobnie jak 680 innych spotkań na całym świecie – poinformował Europol. Jak napisali śledczy tej agencji w specjalnym raporcie, udało im się dotrzeć do zorganizowanej grupy przestępczej z siedzibą w Azji, która koordynowała ustawianie meczów niemal na całym globie.

Podczas zwołanej w specjalnym trybie konferencji prasowej w Hadze przedstawiciele Europolu upublicznili raport, który ujawnia, że do sprzedawania i kupowania meczów piłki nożnej mogło dochodzić nawet na najwyższym szczeblu, jakim niewątpliwie jest Liga Mistrzów. Najpoważniejszym ich odkryciem było ujawnienie ustawienia meczu tych rozgrywek, jaki miał miejsce w Anglii. Śledczy nie ujawnili, o jaki mecz chodzi, lecz wyjaśnili, że chodzi o zremisowane spotkanie, które miało miejsce w ciągu ostatnich trzech lub czterech latach i było rozgrywane na angielskich boiskach. Jak dodali, nazwy klubów biorących udział w tym meczu nie mogą być ujawnione ze względu na toczące się w tej sprawie śledztwo.

Inne mecze, w których dochodziło do korupcji, a o których informuje Europol, to rozgrywki w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata oraz Ligii Europejskiej, a także kilka meczów w rozgrywkach ligowych z udziałem najważniejszych drużyn biorących w nich udział. W sumie agencja podejrzewa, że do kupowania wyników dochodziło co najmniej w przypadku 380 spotkań na boiskach Europy i dalszych 300 w Azji i Afryce. Zdaniem agencji, w samych tylko Niemczech grupa ta zarobiła ok. 16 milionów euro na ustawianiu meczów, i jak podkreślili z obawą, najprawdopodobniej jest to tylko "wierzchołek góry lodowej".

Śledztwo pod kryptonimem "Operacja VETO" było prowadzone od lipca 2011 roku przy udziale funkcjonariuszy z trzynastu krajów, m.in z Niemiec, Finlandii, Słowenii, Finlandii, Węgier i Austrii oraz przy pomocy Interpolu i agencji Eurojust. Skoordynowano wiele dochodzeń policyjnych w całej Europie. Przeanalizowano 13 tys. e-maili i innych materiałów mogących mieć związek z przestępczą działalnością dotyczącą ustawiania meczów. – Wszystkie operacje prowadzone były z Singapuru, a łapówki dochodziły do 100 tys. euro za mecz – poinformował Fridhelm Althans z policji w Bochum, rzecznik akcji VETO.

Nasz Dziennik Wtorek, 5 lutego 2013

Autor: jc