Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ustawa incydentalna – głosami KO i Trzeciej Drogi – przyjęta przez Sejm

Treść

Sejm – głosami Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi – uchwalił tzw. ustawę incydentalną. Zgodnie z tymi przepisami o ważności wyboru prezydenta w tym roku ma orzekać 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie – jak dotychczas – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Izbę tę kwestionuje obecna ekipa rządząca, powołując się na orzecznictwo m.in. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


Podczas debaty w Sejmie poseł Zbigniew Bogucki krytykował regulacje, podkreślając, że są bezprawne. Ponownie wnosił w imieniu PiS-u o odrzucenie tej ustawy.

– Jako „koalicja 13 grudnia” z właściwą sobie pogardą nazywacie trzy tysiące polskich sędziów orzekających w imieniu RP – zarówno tych młodych, jak i tych z kilkunastoletnim doświadczeniem w wolnej Polsce – „neosędziami” i nie uznajecie ich orzeczeń wtedy, kiedy obnażają wasze patologie władzy. A jednocześnie chcecie, żeby o ważności prezydenta RP orzekali ludzie, którzy byli członkami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i to jest gwarancja niezawisłości według was, żeby orzekali ludzie, którzy byli mianowani na stanowiska sędziowskie przez komunistyczną Radę Państwa. To jest gwarancja, według was, niezawisłości. Dopiszcie jeszcze jeden warunek – żeby byli tajnymi współpracownikami i wtedy będzie komplet – mówił Zbigniew Bogucki.

Dotychczas przedstawiciele Kancelarii Prezydenta również krytycznie wypowiadali się na temat zaproponowanych przez rządzących zmian.

Budząca kontrowersje także wśród prawników tzw. ustawa incydentalna trafi teraz do prac w Senacie.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 24 stycznia 2025

Autor: dj