Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ustawa do poprawki

Treść

Jako skrajnie niekorzystną zarówno dla firm budowlanych, jak i użytkowników mieszkań przedstawiciele branży budowlanej ocenili proponowaną przez rząd ustawę o podatku od towarów i usług. Dokument przewiduje wzrost z 7 proc. do 22 proc. stawki VAT na materiały budowlane. W zgłoszonym projekcie poprawek do ustawy obie organizacje proponują rozszerzenie terminu budownictwa społecznego na cały sektor mieszkaniowy, co pozwoliłoby wzorem innych państw europejskich na stosowanie obniżonego 7-procentowego podatku.
W ocenie Stałego Przedstawicielstwa Kongresu Budownictwa Mieszkaniowego (SPKBM) oraz Sztabu Kryzysowego Budownictwa Mieszkaniowego (SKBM), na skutek wzrostu podatku VAT na materiały budowlane, aż pięciokrotnie zmniejszy się ilość inwestycji na rozwój firm budowlanych oraz zmaleje powstawanie nowych miejsc pracy. Zapowiada się też dalsza redukcja zatrudnienia w budownictwie. W ciągu ostatnich dwóch lat z branży zostało zwolnionych ok. 100 tys. osób i wzrosła szara strefa w sektorze.
- Będziemy mieli do czynienia z sytuacjami, gdy przedsiębiorcy zaczną ukrywać własne dochody, dojdzie do zatrudniania na czarno i nielegalnego obrotu materiałami - mówił na wczorajszej konferencji prasowej Roman Nowicki, przewodniczący SPKBM.
Rządowy projekt przewiduje przy tym jednoczesną likwidację ulgi remontowej i obłożenie 22-procentowym podatkiem VAT działek budowlanych.
Budowlańcy skrytykowali wcześniejsze zapewnienia rządu, iż konsekwencje podwyżki VAT na materiały budowlane ma zneutralizować przygotowywana przez Ministerstwo Finansów ustawa o kompensacji wydatków mieszkaniowych inwestorom, czyli ustawa o zwrocie podatku VAT. Ich zdaniem, ustawa wyklucza wiele grup obywateli, którym kompensacja i tak nie przysługuje. Dotyczy to m.in. rolników. Chodzi o to, że usługi budowlane na wsi w większości wykonują sami rolnicy, a nie wynajęte firmy. Tak więc rolnicy nie skorzystają z możliwości płacenia niższego VAT w przypadku zakupu materiałów razem z usługą.
Warto dodać, iż według danych Głównego Urzędu Statystycznego ze spisu powszechnego za 2002 r., ponad 1,2 mln rodzin nie ma samodzielnego mieszkania. Z tego ponad 500 tys. to gospodarstwa młodych ludzi, których nie stać na kupno własnego mieszkania.
W ocenie przedstawicieli branży budowlanej, sytuację tę poprawiłoby objęcie całego sektora tzw. społecznym programem mieszkaniowym. Według uzgodnionych podczas negocjacji z Unią Europejską warunków do 2007 r. budownictwo społeczne mogłoby bowiem pozostać opodatkowane nie podstawową, lecz preferencyjną, 7-procentową stawką VAT. Rozwiązanie takie z powodzeniem stosowane jest w wielu państwach UE, m.in. w Portugalii, Włoszech, Irlandii, Hiszpanii, Grecji i Belgii. Niestety, takiego rozwiązania rządowa ustawa o VAT nie przewiduje.
Zakłada je natomiast projekt poprawek do ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa SPKBM oraz SKBM. Wprowadza on pojęcie społecznego budownictwa mieszkaniowego, czyli wszystkie nowo wznoszone budynki i lokale mieszkalne, z wyjątkiem m.in. willi, luksusowo wyposażonych apartamentów, jednorodzinnych budynków mieszkalnych wznoszonych na działkach o ponad 3 tys. m kw. (z wyłączeniem terenów rolnych) oraz lokali mieszkalnych o powierzchni przekraczającej 120 m kw. znajdujących się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.
W ocenie SKBM oraz SPKBM, takie rozwiązanie jest w stanie zagwarantować polskim obywatelom, że po 2007 r. nie będą kupować mieszkań obłożonych 22-procentowym podatkiem.
Inną propozycją jest również zmniejszenie do 7 proc. obecnie obowiązującego 22-procentowego podatku VAT na usługi geodezyjne i projektowe.
Głosowanie Senatu nad poprawkami do ustawy o podatku od towarów i usług odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.
Anna Ambroziak
Nasz Dziennik 3-03-2004

Autor: DW