Przejdź do treści
Przejdź do stopki

USA zgodne w kwestii tarczy

Treść

Stany Zjednoczone zgodziły się spełnić niektóre postulaty Polski związane z planami umieszczenia na jej terytorium elementów systemu obrony antyrakietowej - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który bierze udział w Waszyngtonie w kolejnej rundzie rozmów o tarczy. Stronę amerykańską reprezentował dyrektor ds. bezpieczeństwa międzynarodowego i nieproliferacji w Departamencie Stanu John Rood.

Rząd USA gotów jest zawrzeć z Polską dodatkowe dwustronne porozumienia o współpracy wojskowej i politycznej, które mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo i zacieśnić nasz sojusz z Ameryką. Waszyngton godzi się m.in. na współudział Polski w decyzjach o odpalaniu rakiet przechwytujących, które znalazłyby się w polskiej bazie. Oznacza to, że mielibyśmy realny wpływ na to, czego tarcza będzie bronić. Strona amerykańska "bardzo pozytywnie" odpowiedziała na polski postulat dzielenia się informacjami wywiadu. USA i Polska zgodziły się co do tego, że rosyjska propozycja udostępnienia Amerykanom postsowieckiego radaru w Azerbejdżanie może być traktowana tylko jako "uzupełnienie" całego systemu europejskiego.
Na razie nie wiadomo jednak, jaką rangę prawną będą miały porozumienia z USA w sprawie tarczy - czy w pełni wiążących umów międzynarodowych, czy tylko wspólnych deklaracji politycznych.
Tymczasem rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skierował wczoraj do NATO słowa ostrzeżenia przed podejmowaniem "jednostronnych decyzji", zagrażających bezpieczeństwu Rosji. Goszczący w Moskwie na sesji Rady Rosja - NATO sekretarz generalny sojuszu Jaap de Hoop Scheffer ze swej strony wezwał do dialogu w celu niedopuszczenia do wzrostu napięć.
AMJ, PAP
"Nasz Dziennik" 2007-06-27

Autor: wa