Przejdź do treści
Przejdź do stopki

USA zbroją Bliski Wschód

Treść

USA sprzedadzą w tym roku na Bliski Wschód i w rejon Zatoki Perskiej broń i sprzęt wojskowy o wartości 4,6 mld USD - poinformował wczoraj portal i gazeta Defense News. Większość transakcji będzie przeprowadzona z Izraelem, ale część kontrahentów to także bogate państwa arabskie.
Według Defense News, najszybciej realizowanym kontraktem będzie umowa o sprzedaży do Izraela paliwa lotniczego JP-8 o wartości 210 mln USD, umożliwiająca działania lotnictwa izraelskiego "w celu zachowania pokoju i bezpieczeństwa w regionie". Zostanie zawarta także umowa na dostawę naprowadzanych satelitarnie i laserowo bomb precyzyjnego rażenia, takich samych, jakie zostały użyte przeciwko bazom Hezbollahu w Libanie. Izrael jest największym beneficjentem amerykańskiej pomocy wojskowej w regionie. Otrzymuje na ten cel rocznie - bezzwrotnie - 2 miliardy dolarów.
Nową propozycją jest kierowana do Arabii Saudyjskiej oferta sprzedaży zmodyfikowanych śmigłowców BlackHawk. Wartość kontraktu ma wynieść 808 mln USD. Za następne 404 mln USD Arabia Saudyjska chciałaby kupić najnowsze AH-64 Longbow Apache.
Z kolei Bahrajn otrzyma śmigłowce UH-60M za 252 mln USD, Jordania zaś uzyska pakiet modernizacyjny dla tysiąca swoich transportów opancerzonych M113A1 o wartości 156 mln USD.
Oman kupi za 48 mln USD zestawy wyrzutni rakietowych pocisków przeciwpancernych Javelin.
Arabia Saudyjska otrzyma pełne pakiety modernizacyjne dla swoich czołgów podstawowych M1A1 Abrams. Ten kontrakt, według Defense News, jest kluczowy: M1A1 są już przestarzałe, a modernizacja będzie kosztowała 2,9 mld USD. Jednak Amerykanów z tego rynku mogą usunąć Francuzi, którzy właśnie zawarli z Arabią Saudyjską umowę na sprzedaż technologii militarnych i uzbrojenia, w tym czołgów podstawowych Leclerc, o wartości 5 mld euro; jeśli Francuzi dostarczą swoje czołgi podstawowe, wówczas modernizacja M1A1 nie dojdzie do skutku.
Amerykanie, chcąc powiększyć wartość oferty, proponują nie tylko modernizację 58 starszych M1A1 do wariantu M1A2AS, ale także montaż nowoczesnych systemów na nowych 315 czołgach podstawowych M1A3.
PS, PAP

Nasz Dziennik 2006-08-01

Autor: wa