Przejdź do treści
Przejdź do stopki

USA: katolickie szpitale receptą na kryzys

Treść

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama od dłuższego już czasu próbuje wmówić obywatelom, że jedynym lekarstwem na poprawę służby zdrowia w kraju jest obciążenie ich obowiązkowymi i niezwykle kosztownymi ubezpieczeniami. Tymczasem jak dowodzi katolicka klinika "Our Lady of Hope" z Wisconsin, przy odrobinie chęci można oszczędzić miliony dolarów i jednocześnie leczyć biednych pacjentów za darmo. Wystarczy jedynie wykreślić z "usług" kosztowną aborcję i rozdawanie środków antykoncepcyjnych oraz ograniczyć biurokrację.

Założycielami kliniki "Our Lady of Hope" w stanie Wisconsin jest dwoje lekarzy: dr Michael Kloess i dr Anne Volk Johnson, którzy mieli dość niesprawiedliwych rozwiązań systemowych pozostawiających miliony obywateli bez jakiejkolwiek pomocy tylko dlatego, że nie stać ich na wykupienie drogich ubezpieczeń zdrowotnych. Pomysłodawcy kliniki postawili sobie za cel niesienie pomocy ubogim przy jednoczesnym świadczeniu usług osobom, które stać na wykupienie podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Klinika zapewnia więc swoim pacjentom roczne ubezpieczenie dla jednej osoby za jedyne 1,2 tys. USD. W przypadku małżeństw i ich dzieci proponuje dodatkowe zniżki, zaś całkowicie zwalnia z dodatkowych opłat czwarte i kolejne dziecko w rodzinie. Założyciele kliniki podkreślają, że kwota ta całkowicie wystarcza na pokrycie zarówno okresowych wizyt u lekarzy, jak i na ewentualną hospitalizację - informuje Catholic News Agency. Co ciekawe, część zamożniejszych osób identyfikujących się z reprezentowanymi przez klinikę "Our Lady of Hope" wartościami wykupuje dodatkowe ubezpieczenia tylko po to, aby wesprzeć niosącą pomoc uboższym inicjatywę. Dodatkowe fundusze pozwalają więc na nieodpłatne leczenie osób nieubezpieczonych. Zgodnie ze statutem placówki, co najmniej połowa wykonywanych w niej świadczeń ma trafiać do osób nieposiadających ubezpieczenia.
Jak zauważa dyrektor ds. rozwoju Steven Karlen, system ten przynosi korzyści nie tylko osobom nieposiadającym ubezpieczenia, ale również klientom zdolnym do jego wykupienia. W szczególności zaś osobom posiadającym małe biznesy rodzinne lub też jednoosobowe. - Ci ludzie mogą oszczędzić pieniądze przez opuszczenie bardziej wszechstronnego i dużo droższego ubezpieczenia dzięki wykupieniu podstawowej opieki medycznej w naszej klinice - zaznacza. Kolejnym atutem kliniki jest respektowanie zasad etycznych. Klinika nie przeprowadza aborcji, nie ma w niej porad antykoncepcyjnych, które kosztują amerykańską opiekę medyczną najwięcej. - Lekarze w niej pracujący nie muszą wprowadzać kontroli urodzeń, wykonywać sterylizacji, zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego - podkreśla w rozmowie z Catholic News Agency Steven Karlen. To zaś ma ogromne znaczenie dla lekarzy, których coraz częściej straszy się zwolnieniem za odmowę wykonania zabiegów niezgodnych z ich sumieniem. Przyciąga to do kliniki specjalistów zainteresowanych pracą w niej chociażby na zasadzie wolontariatu. Pracują oni w klinice na pół etatu, nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia, zaś drugie pół wyrabiając w szpitalach, w których mają zapewniony dochód.
Klinika "Our Lady of Hope" została otwarta 1 kwietnia tego roku, zaś od 1 czerwca korzystać z niej mogą osoby nieubezpieczone. Inspiracją do jej założenia była działalność St. Luke's Family Practice z Modesto w Kalifornii, pierwszej tego rodzaju placówki w Stanach Zjednoczonych. Obecnie świadczy ona swoje usługi w pełnym wymiarze godzin, do czego dąży także "Our Lady of Hope". Założyciele kliniki zwrócili się do mieszkańców stanu, aby zasilili grono beneficjentów kliniki, umożliwiając tym samym jej rozwój.
Marta Ziarnik
"Nasz Dziennik" 2009-07-24

Autor: wa