Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Urodziny województwa podlaskiego

Treść

494. rocznica powstania województwa podlaskiego będzie uroczyście obchodzona 8-9 września w Choroszczy, niedaleko Białegostoku. Okolicznościowe imprezy odbędą się właśnie w Choroszczy, ponieważ w tym roku mija 500 lat od nadania jej praw miejskich.

W programie obchodów urodzin województwa podlaskiego przewidziano m.in. sesję historyczną oraz nocne zwiedzanie zabytków Choroszczy, w tym Kaplicy barokowej, Klasztoru Dominikanów, Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana, Cerkwi pw. Matki Bożej Opiekuńczej i placu Brodowicza. Marszałek województwa Dariusz Piontkowski, z wykształcenia historyk, zapowiedział, że w związku z urodzinami województwa rozpisany zostanie wkrótce konkurs na jego najlepszą monografię. Do tej pory bowiem takiej nie ma, a przydałaby się bardzo, szczególnie do wykorzystania podczas lekcji historii w szkołach. Monografia miałaby być gotowa na następne urodziny województwa.
Postarano się też o odpowiednią oprawę muzyczną imprezy. Z koncertem wystąpi m.in. Antonina Krzysztoń. Muzykować będą również zespoły ludowe. Na niedzielę zaplanowano koncert "W ogrodach Izabeli Branickiej" (występy w plenerze przed letnią rezydencją Branickich w Choroszczy), międzynarodowy przegląd orkiestr dętych i pokazy taneczne.
Urodziny województwa podlaskiego organizowane są od kilku lat w różnych miastach tego regionu. Wcześniej odbywały się m.in. w Białymstoku, Tykocinie, Drohiczynie i Sejnach. Ich celem jest integracja całego województwa podlaskiego, w którego skład, po reformie administracyjnej, weszły dawne województwa białostockie oraz prawie całe łomżyńskie i suwalskie. Organizatorem uroczystości jest samorząd województwa podlaskiego.
Historycy za datę powstania tego województwa przyjmują 29 sierpnia 1513 roku. Wtedy to, na mocy przywileju króla Zygmunta Starego, został powołany w Drohiczynie urząd wojewody podlaskiego. Jako pierwszy objął go Iwan Sapieha. Teren województwa podlaskiego został wydzielony ze starszego od niego, olbrzymiego terytorialnie, województwa trockiego. Do dziś zachował się dokument powołujący Iwana Sapiehę na pierwszego wojewodę podlaskiego.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2007-09-06

Autor: wa