Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uroczystość Trzech Króli: Góralska wizyta w stolicy

Treść

Związek Podhalan oddziału Zakopane w związku z rocznicą Chrztu Polski i Rokiem Miłosierdzia postanowił stworzyć całoroczny program udziału Górali z Zakopanego i okolic w świętowaniu tych wielickich wydarzeń. Wszystko ma rozpocząć się 6 stycznia w Warszawie w uroczystość Trzech Króli.

Jak podkreśla dr Narcyz Sadłoń, wiceprezes Zarządu Związku Podhalan oddział Zakopane tradycja góralska wpisana jest w polską historię na każdym jej etapie.

W różnych sferach: kulturalnej, religijnej, ale też i tej militarnej Podhale i Górale zawsze byli obecni w rzeczywistości Rzeczypospolitej. Również dzisiaj jest ten czas, gdy pozostajemy tak samo świadomi swoich korzeni jak nasi ojcowie. Jesteśmy zdeterminowani do deklarowania z jednej strony swojej tożsamości narodowej, patriotycznej, ale również do czynnego udziału w publicznej dyspucie. Górale nigdy nie pozostawali bierni i dzisiaj nic w tej kwestii się nie zmieniło. W roku tej wielkiej rocznicy 1050 Chrztu Polski nie możemy pozostać zamknięci tylko w swojej sferze życia podhalańskiego – zaznacza dr Narcyz Sadłoń.

Właśnie, dlatego, jak mówi wiceprezes Zarządu Związku Podhalan oddział Zakopane, aby wyrazić swoją aktywność i oddanie Ojczyźnie Górale postanowili stworzyć całoroczny program udziału Związku Podhalan w narodowych obchodach rocznicy Chrztu Polski.

Krzyż na Giewoncie nie stanął tam przypadkiem, znalazł się tam, dlatego, że Górale utożsamili się z wiarą katolicką. Jest ona elementem tradycji i historii każdego mieszkańca Podhala. Patrząc na krzyż na Giewoncie postanowiliśmy rozpocząć ten wielki rok jubileuszowy, ale też Rok Miłosierdzia od wyjazdu do serca Polski, aby pokazać Polakom ale też zaprosić ich do wspólnotowego – solidarnego przeżywania tych wielkich wydarzeń. Uznaliśmy, że Warszawa jest dzisiaj tym miejscem gdzie chcemy zadeklarować i rozpocząć obchody rocznicowe – zaznacza dr Narcyz Sadłoń.

Górale, jak mówi dr Sadłoń, przez swój aktywny udział w rocznicy Chrztu Polski chcą powiedzieć, że te wydarzenia polityczne, które miały miejsce w Polsce w zeszłym roku są wydarzeniami również dla nich niezwykle ważnymi.

A zatem „dobra zmiana” w Rzeczypospolitej to „dobra zmiana” na rzecz, której chcemy pracować – podkreśla przedstawiciel Związku Podhalan oddział Zakopane.

W stolicy 6 stycznia uroczystości z udziałem Podhalan rozpoczną się o godz. 15.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Górale najpierw pokłonią się przed krzyżem papieskim, następnie odmówiona zostanie modlitwa ks. Piotra Skargi za Ojczyznę. Przed pomnikiem Naczelnika Państwa uczestnicy  odśpiewają Rote, która jak podkreśla dr Narcyz Sadłoń ma służyć, jako pewnego rodzaju deklaracja ideowa w patrzeniu na rzeczywistość narodu i ojczyzny. Następnie kolumna przemaszeruje na Krakowskie Przedmieście, gdzie wspólnie z przechodniami przybysze z Podhala chcą odśpiewać kolędy i pastorałki.

Stojąc przed Pałacem Prezydenckim tam gdzie był krzyż smoleński będziemy życzyć wszystkim Polakom tego, co najlepsze na Nowym Roku.  Solidarnie zaprosimy wszystkich przechodniów na najważniejszy punkt naszych obchodów 6 stycznia, czyli na Mszę św. za Ojczyznę, która zostanie odprawiona o godz. 18.00 w kościelne św. Stanisława Kostki na Żoliborzu u grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki – zaprasza wiceprezes Zarządu Związku Podhalan oddział Zakopane

Jak zaznacza dr Sadłoń organizatorzy nie chcą jednak postępować tak, że tylko zapraszają i nic w zamian nie proponują. Dlatego Górale przywiozą ze stolicy polskich Tatr do Warszawy to, co mają najpiękniejszego, czyli cząstkę swojej kultury.

Przyjdziemy z zespołem góralskim z Olczy, z 30-minutowym programem artystycznym, ze śpiewem kolęd, jasełkowym występem dzieci i młodzieży, ale też i dorosłych. Ten krótki koncert przedstawimy po Mszy św. i zadedykujemy go wszystkim Polakom, całemu narodowi, aby wszyscy cieszyli się razem z nami z Narodzenia Chrystusa i ucieszyli się Nowym Rokiem, aby wspólnie z nami zmieniali rzeczywistość na dobrą, tradycyjną na piękną Polskę – podkreśla dr Sadłoń.

Górale na swój przyjazd 6 stycznia do Warszawy zaprosili również pana prezydenta, panią premier i wysłali zaproszenia do wszystkich przedstawicieli rządu RP.

ZAPROSZENIE

Odezwa górali na rok miłosierdzia bożego i rocznicę chrztu polski 2016

Zaproszenie pana prezydenta Andrzeja Dudy

Roczny plan udziału w wydarzeniach rocznicowych

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 03 stycznia 2016

Autor: mj