Uratowane przed zniszczeniem
Treść
Na Zamku Królewskim w Warszawie otworzona została wystawa prezentująca dziedzictwo kultury narodowej w konserwacji. Ukazuje ona dorobek działającej od 30 lat stołecznej Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki Małgorzaty i Wiesława Faberów, specjalizujących się w ratowaniu ruchomych obiektów zabytkowych.
- Każdy obiekt wymaga indywidualnego podejścia i odrębnych zabiegów. Wybór określonego sposobu konserwacji jest możliwy często dopiero po przeprowadzeniu specjalistycznych badań, takich jak: mikrobiologiczne, chemiczne, fotograficzne. Badania mają na celu identyfikację użytych materiałów, określenie stopnia degradacji obiektu, techniki wykonania i opracowanie właściwej metody. Dobra analiza dokumentu, umiejętne zastosowanie materiałów i właściwa technika, a do tego jeszcze zmysł estetyczny i cierpliwość w jego obróbce stwarzają szanse na dobre zabezpieczenie każdego obiektu - mówią Małgorzata i Wiesław Faberowie. - Zajmujemy się obiektami trudnymi, niejednokrotnie wyjątkowymi. Zakonserwowaliśmy cenne dokumenty, dzieła i pamiątki kultury narodowej znajdujące się w bibliotekach - dodają. Wśród dzieł zakonserwowanych przez państwa Faberów znalazły się m.in.: XV-wieczne inkunabuły, cenne rękopisy, w tym oryginał Konstytucji 3 Maja, Statut Łaskiego (egzemplarz królewski), Uniwersał Zygmunta III Wazy, dokumenty podpisane przez Papieża Aleksandra VI, liczne starodruki, mapy, atlasy, globusy, akwarele, pastele, grafiki i fotografie.
Na wystawie zostały przedstawione odrestaurowane rękopisy, starodruki, grafiki, dokumenty i obrazy. Jedne pokazane są w oryginale, inne na planszach. Obok obiektów zabytkowych zaprezentowane są również urządzenia naukowo-badawcze wykorzystywane w pracy konserwatorskiej (m.in. tor wizyjny mikroskopii konserwatorskiej, urządzenie do uzupełniania ubytków papierowych, rentgenografia do dzieł sztuki, ekologiczna komora do dezynfekcji i dezynsekcji). Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Małgorzaty i Wiesława Faberów prowadzi bowiem badania naukowe związane z nowymi metodami konserwacji. Opracowała między innymi nowe metody konserwacji papieru i pergaminu, tj.: metodę usuwania taśm klejących, rdzy, przebarwień papieru z dokumentów rękopiśmiennych. Państwo Faberowie zaprojektowali również nowe, udoskonalone urządzenie do uzupełniania ubytków płynną masą papierniczą. Do celów muzealnych wykonali także nowoczesną maszynę, za pomocą której można konserwować obiekty wielkoformatowe, takie jak: malarstwo olejne na podłożu papierowym, pastele, akwarele i inne trudne do tej pory do konserwacji obiekty zabytkowe. Wystawa, którą można zwiedzać do 14 czerwca br., została przygotowana pod kątem edukacyjnym dla młodzieży i kolekcjonerów. W każdą sobotę i niedzielę będą towarzyszyły jej warsztaty konserwatorskie (m.in. szycie książek, złocenie, mikroskopia konserwatorska) z pokazami dla zwiedzających.
PCz
"Nasz Dziennik" 2009-05-05
Autor: wa