Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Upamiętnić Troję

Treść

Wczoraj w warszawskim Państwowym Muzeum Archeologicznym otwarta została wystawa "Troja. Sen Henryka Schliemanna". Jest ona przypieczętowaniem trwającego od maja 2005 Roku Polsko-Niemieckiego. Zorganizowana została przez sejmik województwa mazowieckiego, natomiast honorowy patronat nad nią objęli kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel i premier Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Marcinkiewicz.
- Jesteśmy bardzo dumni, że ta wystawa jest w Warszawie, bo normalnie nigdy nie opuszcza Berlina - powiedział na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie wystawy ambasador Niemiec w Polsce dr Reinhard Schweppe.
Henryk Schliemann w latach 1870-1890 na wzgórzu Hisarlik przeprowadził siedem kilkumiesięcznych kampanii wykopaliskowych, w wyniku których odkopał pozostałości miasta. Jak mówi kurator wystawy dr Wojciech Borkowski, Schliemann z "Iliadą" w ręku - dzięki której starożytna Troja stała się sławna na całym świecie - analizował miejsca walki. Na wystawie prezentowanej w stołecznym Muzeum Archeologicznym możemy zobaczyć m.in. zestawy ozdób, narzędzi, broni sprzed tysiącleci, liczne oryginalne naczynia gliniane, figurki antropomorficzne. Główną jej atrakcją jest jedyna istniejąca kopia biżuterii ze skarbu Priama, wykonana z pozłacanego srebra.
Przypomnijmy, że oryginał został wywieziony przez armię radziecką z Berlina w 1945 r. Przez 40 lat uznawano go za zaginiony. Jednak w 1994 r. został odnaleziony w moskiewskim Muzeum Puszkina. Odtąd trwa spór pomiędzy Rosją, Niemcami i Turcją o prawo własności.
W związku z ekspozycją, dzięki BMW Polska, powstał program edukacyjny dla szkół, którego hasłem są słowa: "Troja - poznaj legendę, przeżyj historię, odkryj korzenie cywilizacji". Jest on adresowany do dzieci i młodzieży. Ma przybliżyć uczniom historię Troi, legendy z nią związane, a także dać możliwość aktywnego uczestnictwa w ekspozycji. Młodzież i dzieci będą mogli nie tylko obejrzeć wystawę, lecz także wziąć udział w warsztatach plastycznych. Program będzie trwał przez cały czas pokazu wystawy, która będzie dostępna dla zwiedzających do 15 czerwca br. Następnie będzie prezentowana również w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu.
Aneta Jezierska

"Nasz Dziennik" 2006-03-28

Autor: ab