Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Unia chce kontrolować mózgi

Treść

Na zlecenie Unii Europejskiej naukowcy testują kolejne sposoby zwalczania terrorystów. Najnowsza metoda, nad którą właśnie pracują, polega na skanowaniu mózgu w miejscach publicznych: na lotniskach czy granicach, zatrzymując te o charakterystycznych wzorcach.

Jak podaje brytyjski dziennik "The Guardian", opracowany w ramach programu Humabio (Ludzki Monitoring i Uwierzytelnianie za pomocą Wskaźników Biodynamicznych i Analiz Zachowania) projekt ma na celu odnajdywanie dzięki skanowaniu wyróżniających się wzorców mózgu wśród osób przekraczających punkty kontrolne. Ile czasu zajmie takie skanowanie, nie wiadomo. Tego typu metody mają być stosowane w "punktach wrażliwych", czyli na lotniskach czy przejściach granicznych. Cel? Zatrzymanie tych, którzy mają doskonale sfałszowane dokumenty. Główna siedziba programu mieści się w Grecji.
Wśród finansowanych przez Unię Europejską projektów Humabio znajduje się również mająca pozwolić na osiągnięcie podobnego efektu metoda monitorowania rytmu serca. Rozważa się też skanowanie postawy kierowców ciężarówek, by zaalarmować, gdy pojazd jest obsługiwany przez nieautoryzowanych pracowników (np. w wypadku porwania).
Co prawda twórcy projektu zaznaczają, że na razie poszukują możliwości, by móc rozpocząć testy nad projektem, dlatego nie grozi nam szybkie wprowadzenie tej technologii, ale jednocześnie informują o innych metodach rozpoznania podejrzanego, jak pomiar twarzy czy sposób chodu.
"The Guardian" przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy próbuje się wykorzystać procedury analizy mózgu w celu odnajdywania terrorystów. Nad podobnym systemem ochrony lotnisk pracują izraelscy naukowcy. Jednak ich pomysł polega na potajemnym "podsyłaniu" (przekaz podprogowy) podejrzanym jednostkom słów kluczowych, jak np. "dżihad". Następnie specjalna aparatura będzie w stanie zmierzyć stan emocjonalny człowieka po usłyszeniu tego słowa.
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych planuje wydać 15 mln funtów na stałe i ruchome urządzenia zabezpieczające, które wykorzystują takie metody jak identyfikacja twarzy (w wersji dwu- lub trójwymiarowej), odcisków palców, tęczówki oka, a nawet układu żył dłoni. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło już szybki postęp planów zautomatyzowanych bramek rozpoznających twarze - już w sierpniu 10 takich urządzeń będzie działać na największych lotniskach Wielkiej Brytanii. Co więcej, pasażerowie posiadający paszporty najnowszej generacji podróżujący przez Manchester i Stansted już są kontrolowani przez kamery rozpoznające twarze.
Wojciech Kobryń
"Nasz Dziennik" 2009-05-16

Autor: wa