Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ulga termomodernizacyjna - czym jest i komu przysługuje?

Treść

Kiedy będziesz rozliczał swój PIT za rok 2020 pamiętaj, że masz prawo do ulgi podatkowej! Jest to ulga termomodernizacyjna, która przysługuje Ci, jesteś właścicielem budynki i w mijającym roku zdecydowałeś się go ocieplić. Sprawdź dokładnie czym jest ta ulga i kto może ją otrzymać. Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!

Jeżeli masz szansę otrzymać ulgę od podatku skorzystaj z niej, masz takie prawo! Dzięki temu możesz naprawdę sporo zaoszczędzić, ile? Tego dowiesz się w następnej części artykułu. Jesteśmy jednak pewni, że zadziwi Cię kwota ulgi za ocieplenie domu!

Ulga termomodernizacyjna - na jakich zasadach?

Jeżeli w ostatnim roku wydałeś pieniądze na materiały budowlane, urządzenia, czy usługi związane z realizacją termomodernizacji budynku, możesz w rozliczeniu uwzględnić ten fakt. Kwota powinna być równa kwocie wydatków, jakie poniosłeś. Ulga termomodernizacyjna przysługuje bowiem w pełnej kwocie wydatku - tyle ile wydasz, dokładnie tyle samo odliczysz od dochodu. Co ważne, przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w przeciągu najbliższych 3 lat licząc od końca roku podatkowego, kiedy to poniosłeś pierwszy wydatek związany z ociepleniem domu.

Co musisz zrobić, aby odliczyć ulgę?

Pierwszą rzeczą jest oczywiście rozpoczęcie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Co ważne, nie jest obowiązkowy audyt przed rozpoczęciem planowanych prac. Pamiętaj o zakupie towarów, usług, czy produktów, które możesz następnie odliczyć od dochodu. Nie możesz także zapomnieć, że ulga termomodernizacyjna obowiązuje tylko wtedy, kiedy od pierwszego poniesionego wydatku do ukończenia ocieplenia domu minie maksymalnie trzy lata. Bardzo ważną kwestią jest czas budowy i oddania budynku do użytkowania. Chodzi tutaj o to, że jeśli ocieplisz budynek przed oddaniem go do użytku, ulga nie będzie Ci przysługiwać. Ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia to odliczanie wydatków na bieżąco, czyli za każdy rok w deklaracji podatkowej musisz uwzględnić jedynie kwotę z ubiegłego roku podatkowego. Tak naprawdę to wszystko, co musisz zrobić, aby otrzymać ulgę. Czeka na Ciebie naprawdę spora oszczędność, jeśli wszystko wykonasz poprawnie. Teraz sprawdź, jakie kryteria musisz spełniać, aby ulga termomodernizacyjna mogła być uwzględniona w Twojej deklaracji PIT.

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna

Przede wszystkim musisz być właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego. Oznacza to, że z ulgi nie możesz skorzystać, jeśli budynek jest wielorodzinny, czyli na przykład, kiedy jesteś właścicielem bloku z mieszkaniami, lokalu przemysłowego, czy biurowca. Ulga termomodernizacyjna przysługuje Ci, jeśli jesteś właścicielem szeregowca, bliźniaka, czy budynku z zabudowy grupowej. Co ważne, nie skorzystasz z ulgi na docieplenie domu, jeśli jesteś właścicielem budynku, w którym znajduje się kilka sklepów lub biurowców. Co innego, jeśli w Twoim budynku mieszkaniowym (na przykład jednorodzinnym) znajduje się sklep, wtedy ulga Ci przysługuje. Odliczysz koszty termomodernizacji budynku z dochodów, jeśli jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego, ale jest on przez Ciebie wynajmowany innej osobie. To zaledwie kilka najważniejszych informacji na temat tego, kiedy możesz skorzystać z ulgi. Po więcej zapraszamy na stronę, którą podaliśmy już wyżej, a jeśli interesują Cię inne ulgi podatkowe - sprawdzisz je pod wskazanym adresem.

Autor: Silesian